21/06/2023
Πανικός BC 12 11 12 15 - 50 -
Jackals 19 25 27 20 - 91 -

Μεγάλη νίκη για τους Jackals!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Jackals και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα από νωρίς στον αγώνα με τις όμορφες συνεργασίες του Φιλιππίδη, του Γκούμα και του Δημητρόπουλου. Ο Πανικός βρήκε σκορ στο πρόσωπο του Παρασκευά και του Πραντέκου, όμως τους στοίχησε η αστοχία από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 12-19.

Οι Jackals ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να κάνουν ένα μεγάλο σερί με τον Λιάτσικο να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα σε άμυνα και επίθεση. Ο Πανικός παρά τις προσπάθειες του Κοντόπουλου και του Παρασκευά, δεν μπόρεσε να βρεί με συνέπεια λύσεις στην επίθεση και έτσι είδε την διαφορά να φτάνει το 23-44.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι Jackals συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και έκαναν άλλο ένα μεγάλο σερί με τον Σιώτα, τον Μπουζάλη και τον Χριστοφίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Ο Πανικός προσπάθησε να απαντήσει και να μείνει κοντά στο σκορ με τα μεγάλα καλάθια του Ψοφογιώργου και του Παρασκευά, όμως τα λάθη και οι κακές επιλογές στην επίθεση έκαναν δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να κλείσουν την περίοδο στο 35-71.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες χαλάρωσαν και από τις δύο ομάδες προσφέροντας όμορφο θέαμα στους παρευρισκόμενους με αποκορύφωμα το τρομερό κάρφωμα του Παρασκευά στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Ο Πανικός με πλουραλισμό στην επίθεση προσπάθησε να μειώσει την διαφορά , όμως οι Jackals είχαν βρεί ρυθμό και με τον Καραμανώλη και τον Δημητρόπουλο να βγαίνουν μπροστά κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 50-91.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Κωνσταντίνος Λιάτσικος με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τον Πανικό ξεχώρισε ο Νίκος Παρασκευάς με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Πανικός: Πραντέκος 4, Κοντόπουλος 5, Καρανάτσιος 1, Νικολόπουλος 1, Ψοφογιώργος 8, Παρασκευάς 29(2), Τσάτσας 2.

Jackals: Καραμανώλης 6, Τζόκας, Λιάτσικος 13, Φιλιππίδης 15(2), Ζωγράφος 3(1), Γκούμας 6, Σιώτας 14, Δημητρόπουλος 16(1), Χριστοφίδης 9(1), Μπουζάλης 9(1).

Τι μας άρεσε: Οι θεαματικές φάσεις του Παρασκευά.