23/05/2024
Respect 24 19 10 25 - 78 -
West Ballers 19 16 12 9 - 56 -

Μεγάλη πρώτη νίκη για τους Respect!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Respect κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, κλείνοντας το σκορ στο 24-19. Οι Μυλωνάς, Κυριαζίδης και Σταφυλας πρωτοστάτησαν για τους Respect, προσφέροντας δυναμικές επιθέσεις και σταθερή άμυνα. Από την πλευρά των West Ballers, οι Ιωαννίδης , Μαλάμας και Δώνης έδειξαν τις επιθετικές τους ικανότητες, αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν σημαντικά τη διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Respect διατήρησαν το προβάδισμά τους, με το σκορ να φτάνει στο 43-35. Οι επιθετικές προσπάθειες των Μυλωνά και Σταφυλα συνέχισαν να δίνουν πόντους στους Respect, ενώ η άμυνα του Κυριαζίδη ήταν καθοριστική για την αναχαίτιση των επιθέσεων των αντιπάλων. Οι West Ballers προσπαθούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό, με τον Ιωαννίδη, Μαλάμα και Δώνη να προσφέρουν μερικές εξαιρετικές στιγμές, αλλά η διαφορά παρέμενε υπέρ των Respect.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, με τους West Ballers να προσπαθούν να επιστρέψουν δυναμικά στον αγώνα. Το σκορ στο τέλος της περιόδου ήταν 53-47 υπέρ των Respect. Παρά τις προσπάθειες των Δώνη και Μαλάμα, οι Respect κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα χάρη στις εξαιρετικές συνεργασίες των Μυλωνά και Κυριαζίδη. Η διαφορά παρέμενε μικρή, κρατώντας το ενδιαφέρον των θεατών αμείωτο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Respect ανέβασαν τον ρυθμό και έδειξαν την ανωτερότητά τους, κλείνοντας τον αγώνα με το εντυπωσιακό σκορ 78-56. Οι Μυλωνάς, Κυριαζίδης και Σταφυλας συνέχισαν να πρωταγωνιστούν, ενώ η άμυνά τους περιόρισε τις επιθετικές δυνατότητες των West Ballers. Οι προσπάθειες των Ιωαννίδη και Μαλάμα δεν ήταν αρκετές για να αποτρέψουν την ήττα, με τους Respect να κερδίζουν τελικά.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ευθύμιος Μυλωνάς όπου παραλίγο να πετύχει Double Double έχοντας 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους West Ballers είναι ο Γιάννης Ιωαννίδης που έβαλε 12 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ , ένα λιγότερο από το Double Double.

Respect: Μυλωνάς 22 , Ανδρεάδης 3 (1) , Παπαθανασίου 5 , Κυριαζίδης 18 (3) , Χαριτόπουλος , Aξάς 5 (1) , Χατζάκης 7 (1) , Ξένος , Σταφυλας 18

West Ballers: Απατσίδης , Δεληγιάννης 6 , Κύρκου 10 (3) , Γαλανίδης , Δώνης 17 (3) , Ιωαννίδης 12 , Νικολαίδης 3 (1) , Μαλαμας 8 , Σταμάτης