03/11/2022
Puebla BC 20 24 22 14 - 80 -
In Da Hood 16 12 19 14 - 61 -

Μεγάλη η πρώτη νίκη των Puebla!

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά και για τις δύο ομάδες καθώς και οι Puebla από την μια κατάφεραν με τα γρήγορα καλάθια του Σουρμελίδη να ανεβάσουν το σκορ και να πάρουν μια μικρή διαφορά , αλλά και από την άλλη οι In Da Hood με τις εμπνεύσεις του Ευθυμίου κατάφεραν να μείνουν κόντα στο σκορ και να μην αφήσουν τους αντιπάλους να ξεφύγουν.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν και αυτό στο οποίο οι Puebla κατάφεραν να αλλάξουν την ροή του παιχνιδιού και να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό, έναν ρυθμό γρήγορο και έντονο που τους έδωσε και την ευκαιρία να διευρύνουν την διαφορά τους και να πλησιάσουν την νίκη. Οι In Da Hood μην μπορόντας να ανταποκριθούν σε αυτόν τον ρυθμό μπόρεσαν να σκοράρουν μόνο 12 πόντους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι In Da Hood χάρης στα τρίποντα του Μπάρκου είχαν δυνατότητα να μειώσουν σε μεγάλο βαθμό την διαφορά αφήνοντας ελάχιστες επιλογές στους Puebla , οι οποίοι όμως δεν τα παράτησαν και έτσι με διαδοχικά καλάθια του Καριοφύλλη και του Ζαννίδη μπόρεσαν να ανακάμψουν και να βάλουν την ομάδα τους ξανά σε θέση πρωταγωνιστή.

Όπως είναι λογικό όμως σε τέτοια παιχνίδια ο ρυθμός στο τέταρτο δεκάλεπτο έπεσε καθώς πλέον οι In Da Hood είχαν ξεμείνει απο ανάσες και έτσι δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν το κάτι παραπάνω. Τελικά νικητές του αγώνα με σκορ 80-61 ήταν οι Puebla οι οποίοι πέτυχαν και την πρώτη τους νίκη για τον θεσμό του κυπέλλου.

Το τίτλο του MVP πήρε ο Νεκτάριος Καριοφύλλης ο οποίος παραλίγο να πετύχει double double έχοντας 21 πόντους , 12 ριμπάουντ και 7 ασίστς.

Ενώ για την ομάδα των In Da Hood άξιος αναφοράς ήταν ο Νίκος Ευθυμίου ο οποίος πέτυχε 23 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Puebla BC: Γκιουλέκας 9 , Πάχτας , Αλεξανδρίδης 9 (1) , Σουρμελίδης 24 (4) , Καριοφύλλης 21 (3) , Λαπαρίδης 5 (1) , Ζαννίδης 12 (1)

In Da Hood: Νεοφώτιστος 7 , Angelov 6 , Δόντσιος , Κυριακίδης 4 , Ευθυμίου 23 (2) , Μπάρκος 15 (5) , Κεσιδης 6

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός που ακολούθησαν οι Puebla.