05/04/2023
Fioretsina Salonica 33 13 13 10 - 69 -
Monstars 12 13 19 12 - 56 -

Μεγάλη εμφάνιση και νίκη για τους Fioretsina Salonica!

Στη πρώτη περίοδο του παιχνιδιού οι Fioretsina Salonica επέβαλλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά και πήραν το προβάδισμα με τον Μιλκούδη και τον Δοξάκη να ξεκινάνε ζεστοί το παιχνίδι πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους. Οι Monstars βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Εμμανουήλ Στράντζαλη και τον Αντώνη Αγατσιώτη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 33-12.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν ισσοροπημένο καθώς οι Monstars βελτίωσαν την άμυνα τους και αυτό τους έδωσε ρυθμό και στην επίθεση όπου ο Νίκος Στράντζαλης βγήκε μπροστά για την ομάδα του πετυχαίνοντας μεγάλα καλάθια. Οι Fioretsina Salonica συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και να κρατάνε το προβάδισμα που έχτισαν με τις όμορφες συνεργασίες του Φίλιππου Χαριτίδη και του Παπαβασιλείου διαμορφώνοντας το 46-25.

Οι Monstars ανέβασαν την απόδοση τους στη τρίτη περίοδο και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με τις προσπάθειες του Νικολαϊδη, του Κωνσταντίνου Αγατσιώτη και του Εμμανουήλ Στράντζαλη να δίνουν ελπίδα στην ομάδα τους για να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Οι Fioretsina Salonica βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Χατζηλιάδη και του Παπαδόπουλου, όμως πλήρωσαν την αμυντική τους χαλαρότητα και έτσι έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 59-44.

Στην τέταρτη περίοδο οι Monstars προσπάθησαν να συνεχίσουν την αντεπίθεση τους με τον Νίκο Στράντζαλη και τον Αντώνη Αγατσιώτη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών, όμως οι Fioretsina Salonica έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση απαντούσαν σε κάθε καλάθι που δεχόνταν παίρνοντας την νίκη με το τελικό 69-56.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Σταμάτης Μιλκούδης με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Για τους Monstars ξεχώρισε ο Εμμανουήλ Στράντζαλης με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης 9, Μιλκούδης 23(1), Φ. Χαριτίδης 6(1), Παπαδόπουλος 6, Δοξάκης 9(3), Παπαβασιλείου 13(3), Α. Χαριτίδης, Ταξιλταρίδης 3(1), Χαϊτλής.

Monstars: Α. Αγατσιώτης 9, Ε. Στράντζαλης 14(1), Ν. Στράντζαλης 14(3), Κ. Αγατσιώτης 4, Τσιαδήμος, Μαραντίδης, Νικολαϊδης 13(1).

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των παικτών των δύο ομάδων.