04/03/2024
Peteenagers BC 21 9 11 15 - 56 -
ΝΤΑΡΙ ΝΤΑΡΙ BC 17 23 8 13 - 61 -

Μεγάλη ανατροπή για τους Ντάρι Ντάρι, δεν άντεξαν οι Πετεινοί

Σε μια μάχη μεταξύ... πτηνών, οι ''γλάροι'' νίκησαν τους Πετεινούς (56-61) και έκαναν ένα πολύ αποφασιστικό βήμα για την είσοδο στα Play Offs, μετά από ένα παιχνίδι που είχε συναρπαστική εξέλιξη και πολλές διακυμάνσεις στο σκορ. Οι Ντάρι Ντάρι, δείχνουν να αρχίζουν σιγά σιγά να συνηθίζουν την απουσία του Στεργίου, την ώρα που οι Petteenagers μοιάζουν κουρασμένοι και χωρίς ενέργεια στα τελευταία παιχνίδια τους.

Στον αγώνα της Δευτέρας, οι Pettenagers έκαναν ιδανική αρχή στο ματς, με το midrange του Ασπρούλια να μοιάζει με... λεφτά στην τράπεζα, αφού ο forward των Πετεινών κουβαλούσε την ομάδα του και ήταν ιδιαίτερα εύστοχος. Από την άλλη, οι Ντάρι Ντάρι έμοιαζαν πολύ εκνευρισμένοι και άστοχοι στο πρώτο 20λεπτο και έτσι οι Πετεινοί είχαν το προβάδισμα στο Α' μέρος (32-25).

Στην επανάληψη, τα δεδομένα άλλαξαν, αφού οι Ντάρι Ντάρι εκμεταλλεύτηκαν το μεγαλύτερο βάθος και τη φρεσκάδα τους και με επιμέρους σκορ 9-23, πήραν τα ηνία του αγώνα και έκλεισαν την Γ' περίοδο στο +7 (41-48). Οι τυπικά γηπεδούχοι προσπάθησαν να αλλάξουν τα κακώς κείμενα, όμως η αποβολή του Λέζου τους στέρησε τη δυνατότητα να παλέψουν, με το τελικό 56-61 να μοιάζει κολακευτικό και να είναι προϊόν της χαλάρωσης των Ντάρι Ντάρι.