08/02/2023
Rising Suns 16 10 22 19 - 67 -
Chemicals Brothers 17 20 15 11 - 63 -

Μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο για τους Rising Suns!

Το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό στην πρώτη περίοδο καθώς και οι δύο ομάδες πάλευαν για να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Οι Chemical Brothers πήραν το προβάδισα με τα καλάθια του Αλέξανδρου Φυλακτού, όμως οι Rising Suns απάντησαν γρήγορα με τον Κουτσιμάνη να βγαίνει μπροστά για την ομάδα του και να διαμορφώνει το 16-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να φτάσουν σε διψήφιο νούμερο την διαφορά με τον Γιώργο Φυλακτό να είναι ασταμάτητος από την περιφέρεια πετυχαίνοντας το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Οι Rising Suns δεν μπήκαν καλά στο παρκέ και πλήρωσαν τις κακές επιλογές που έκαναν στην επίθεση με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 26-37.

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι γύρισαν τον διακόπτη και ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους. Βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και αυτό τους έδωσε ρυθμό στην επίθεση με τα καλάθια του Καραγιανιώτη να μειώνουν την διαφορά. Οι Chemical Brothers βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Μυρίδη, όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν την διαφορά. Η λήξη της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 48-52.

Η αντεπίθεση των Rising Suns συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο με τον Τζωρτζίου να συνεργάζεται πολύ όμορφα με τον Καραγιαννιώτη και να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Chemical Brothers προσπάθησαν να απαντήσουν με τα καλάθια τυ Σαλαμπασίδη, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με 67-63.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Καραγιαννιώτης με 29 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Φυλακτός με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Rising Suns: Κουτσιμάνης 19, Μαρκούλης, Καραγιαννιώτης 29(2), Λαδόπουλος 4(1),Μάρκος 2, Τζωρτζίου 13.

Chemical Brothers: Α. Φυλακτός 21(2), Τσιτλακίδης 6(2), Γ. Φυλακτός 19(5), Σαλαμπασίδης 7, Μυρίδης 10(1).

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Αλέξανδρου και Γιώργου Φυλακτού.