21/03/2023
Salonica Titans 10 18 18 13 - 59 -
Above The Rim 16 17 20 12 - 65 -

Μεγάλη εμφάνιση Δημητρίου και νίκη για τους Above The Rim!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Above The Rim και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τις προσπάθειες του Δημητρίου και του Χατζηεμμανουήλ. Οι Salonica Titans απάντησαν γρήγορα με τα μεγάλα καλάθια του Αξά και του Βανδήρα μείωνοντας την διαφορά στο 10-16.

Στη δεύτερη περίοδο οι Salonica Titans ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να μειώσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά με τον Καλαθά να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα και τον Αξά να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του. Οι Above The Rim κράτησαν την ψυχραιμία τους και κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού με τον Δημητρίου να δίνει την μία ασσίστ μετά την άλλη και τους Σεφερτζή και Ιωαννίδη να βγαίνουν μπροστά στο σκοράρισμα διαμορφώνοντας το 28-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Above The Rim συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό με τον Δημητρίου, τον Κατάκη και τον Χατζηεμμανουήλ να αποτελούν μόνιμες απειλές για το καλάθι των αντιπάλων τους. Οι Salonica Titans βρήκαν λύσεις στην επίθεση και κατάφεραν να απαντήσουν σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τις προσπάθειες του Βανδήρα και του Καλογήρου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι έκλεισαν την περίοδο βρικόμενοι πίσω στο σκορ με 46-53.

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε καθώς η κόπωση έκανε την εμφάνιση της και στις δύο ομάδες. Οι Salonica Titans προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τον αργό ρυθμό και να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τα καλάθια του Αξά και του Καλαθά, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους. Οι Above The Rim έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού μέχρι το τέλος και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 59-65.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Δημητρίου με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 10 ασσίστ.

Για τους Salonica Titans ξεχώρισε ο Γιώργος Αξάς με 22 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Salonica Titans: Καλογήρου 6, Βανδήρας 11(1), Καλαθάς 11, Λάππας 4, Αξάς 22(1), Τράκας 1, Πούλιος 4.

Above The Rim: Χατζηεμμανουήλ 18(2), Κουτσιβίτης 2, Κατάκης 7, Δημητρίου 14, Σεφερτζής 12, Ιωαννίδης 12(4).

Τι μας άρεσε: Οι μεγάλες εμφανισεις του Αξά και του Δημητρίου.