19/01/2024
No Limit 13 13 8 8 - 42 -
New York Prits 13 13 10 16 - 52 -

Μεγάλη εμφάνιση για Prits, έσπασαν το αήττητο των No Limit

No Limit και New York Prits τέθηκαν αντιμέτωποι σε ένα παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον για τη Development League. Οι No Limit ήθελαν να συνεχίσουν το σερί τους με μια ακόμη νίκη, ενώ από την άλλη οι Prits είχαν ως κύριο στόχο να κάνουν μια νέα καλή εμφάνιση και να πάρουν το ματς μέσω της άμυνας τους. Οι δύο ομάδες καθ'όλη τη διάρκεια ήταν κοντά, με τους Prits να κάνουν ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο και να φεύγουν με το ροζ φύλλο.

Στην αρχή της αναμέτρησης, τα πράγματα ήταν πάρα πολύ ισορροπημένα όσον αφορά την εικόνα των δύο ομάδων. Έδειξαν συνέπεια και στις δύο πλευρές του παρκέ και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 13-13. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και το παιχνίδι συνέχισε να κυμαίνεται στον έναν με 2 πόντους διαφορά. Εν τέλει, οι Prits πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 21-23.

Στην επανάληψη, θα βλέπαμε πάλι την ίδια εικόνα. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν με τίποτα να ξεφύγουν στο σκορ, με τους  No Limit να είναι συνεχώς κοντά. Αυτό σήμαινε πως το παιχνίδι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Μετά από ένα ωραίο τρίτο δεκάλεπτο, η τιμή της διαφοράς παρέμεινε στους 2 πόντους (34-36) και όλοι περίμεναν με ανυπομονησία την τέταρτη περίοδο που θα έκρινε το νικητή. Εκεί, οι Prits μπήκαν με τεράστια συγκέντρωση και "δίψα" για τη νίκη και έδειξαν από την αρχή πως είναι διατεθειμένοι να κάνουν τα πάντα για να πάρουν το ματς. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα και ταυτόχρονα έχοντας αρκετά καλή επιθετική λειτουργία, θα έστελναν τη διαφορά σε διψήφια τιμή. Σε εκείνο το σημείο είχε κριθεί το αποτέλεσμα καθώς οι New York Prits πήραν μια τεράστια νίκη με 42-52.