13/03/2023
Rising Suns - - - - - 58 -
Phoenix Stars - - - - - 69 -

Μεγάλη εμφάνιση και νίκη για τους Phoenix Stars!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και επέβαλλαν τον ρυθμό τους στην πρώτη περίοδο οι Phoenix Stars με τον Τερμεντζή και τον Ελευθερίου να ξεκινάνε ζεστοί. Οι Rising Suns προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τον Τζωρτζίου, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ με 7-16.

Στη δεύτερη περίοδο οι Rising Suns ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να μειώσουν με τον Κουτσιμάνη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως οι Phoenix Stars συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα και με τις συνεργασίες του Στρούζα και του Μόκκα έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 25-39.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στην τρίτη περίοδο καθώς και οι δύο ομάδες ήταν απρόσεκτες στην επίθεση πέρνοντας πολλές κακές επιλογές. Οι Phoenix Stars κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά με τον Χασιώτη, τον Μόκκα και τον Ελευθερίου να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους. Οι Rising Suns προσπάθησαν να μειώσουν με τα καλάθια του Κουτσιμάνη και του Λαδόπουλου, όμως η αστοχία από τα μακρινά σουτ έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να μέινουν πίσω στο σκορ με 34-53.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες χαλάρωσαν και από τις δύοομάδες προσφέροντας καποιες όμορφες φάσεις στους θεατές. Οι Rising Suns εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και πέτυχαν συνεχόμενα καλάθια με τον Τζωρτζιου και τον Κουτσιμάνη. Οι Phoenix Stars συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να κλειδώσουν την νίκη με το τελικό 58-69.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Χασιώτης με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασσίστ.

Για τους Rising Suns ξεχώρισε ο Παναγιώτης Κουτσιμάνης με 28 πόντους,  ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Rising Suns: Κουτσιμάνης 28, Λαδόπουλος 5(1), Μάρκος 1, Τζωρτζίου 20(2), Γεωργιάδης 4.

Phoenix Stars: Χασιώτης 14(2), Τσώτσος, Μόκκας 10(2), Τερμεντζής 15, Στρούζας 13, Ελευθερίου 17(2), Δικμπασάνης.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των Phoenix Stars.