24/05/2023
Anatolians Jazz 22 19 20 25 - 86 -
Spacers 5 10 10 12 - 37 -

Μεγάλη εμφάνιση και νίκη για τους Anatolians Jazz!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Anatolians Jazz και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Μπαντή και του Χαράλαμπου Χατζηεμμανουήλ να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Spacers παρά τις προσπάθειες του Κελέσογλου και του Τζιοβάρα δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 22-5.

Οι Anatolians Jazz συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και με τον Καραγκούνη και τον Παρισάκη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι κατάφεραν να μεγαλώσουν και άλλο την διαφορά. Οι Spacers βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Ιωάννη Μασμανίδη και τον Τζιοβάρα να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους και έτσι είδαν την διαφορά να φτάνει το 41-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Anatolians Jazz συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τον Οδοντίδη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα, κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί ανοίγοντας και άλλο την διαφορά. Οι Spacers απάντησαν με τον Τζιοβάρα και τον Τζίγκα να πετυχαίνουν συνεχόμενα καλάθια μετά από όμορφη κυκλοφορία της μπάλας, διαμορφώνοντας το 61-25.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες τον δύο ομάδων χαλάρωσαν προσφέροντας όμορφο θέαμα στους παρευρισκόμενους. Οι Spacers βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με τον Τζιοβάρα να παίρνει φωτιά πετχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως οι Anatolians Jazz με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 86-37.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Μπαντής με 15 πόντους, 9 ασσίστ και 4 ριμπάουντ.

Για τους Spacers ξεχώρισε ο Βασίλης Τζιοβάρας με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Anatolians Jazz: Χατζηεμμανουήλ Χ. 11(1), Χατζηεμμανουήλ Δ. 6, Οδοντίδης 20, Βαφειάδης 2, Καραγκούνης 19, Μπαντής 15(1), Παρισάκης 13.

Spacers: Κελέσογλου 4, Παπαγεωργίου, Τζίγκας 4, Μασμανίδης Ι. 4, Μπουρούδης, Μασμανίδης Γ., Παπανικολάου 2, Τζιοβάρας 23(1), Κυργίδης.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των Anatolians Jazz.