30/01/2024
No Limit 13 10 9 12 - 44 -
Nobelistes 6 10 14 9 - 39 -

Μεγάλη νίκη για No Limit, πήραν το ντέρμπι κορυφής

No Limit και Nobelistes αναμετρήθηκαν σε ένα παιχνίδι που παρουσίαζε μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον. Πρόκειται για τις δύο πρωτοπόρους έως τωρα της Development League, γεγονός που έδινε μεγαλύτερη αξία στο νικητή. Με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση κατά κύριο λόγο στο αμυντικό κομμάτι, το σκορ πήγε σε χαμηλά επίπεδα. Εν τέλει, οι No Limit κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο με 44-39.

Στην αρχή του παιχνιδιού, οι "κιτρινόμαυροι" θέλησαν να δείξουν κυριαρχία και στις δύο πλευρές του παρκέ, ενώ οι Nobelistes μπήκαν πάρα πολύ νωχελικά. Έτσι, το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου έφτασε στο 13-6 και το +7 για τους τυπικά γηπεδούχους. Στη συνέχεια οι Nobelistes βρήκαν τα πατήματα τους και κατάφεραν να φέρουν το ματς σε ισορροπία. Έτσι με ένα επιμέρους 9-14, το ημίχρονο έκλεισε στο +2 για τους No Limit (22-20).

Στην επανάληψη, οι δύο αντίπαλοι προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να κρατηθούν κοντά στο σκορ, χωρίς να αφήσουν τον σκορ να ξεφύγει. Μετα από ένα ισορροπημένο δεκάλεπτο, οι No Limit κράτησαν τη μικρή διαφορά που είχαν από το 1ο μέρος και πλέον με το σκορ στο 32-30, όλα ήταν ανοιχτά. Στην 4η περίοδο φαινόταν πως τα πάντα θα κριθούν στις λεπτομέρειες. Οι No Limit κατάφεραν, αν και με δυσκολία, να κρατήσουν το προβάδισμα και έκλεισαν ιδανικά το παιχνίδι για να φύγουν με ακόμη μια αρκετά μεγάλη νίκη. Τελικό σκορ 44-39.