26/02/2024
KLAFTA LABORAL BC 9 7 17 1 - 34 -
BEERWAUKEE BUCKS 10 2 9 12 - 33 -

Μεγάλη νίκη για την Klafta, σε ματς... για κλάματα

Ένα από τα χειρότερα παιχνίδια όλων των εποχών στο Basketaki Patras έλαβε χώρα στο Promitheas Park το βράδυ της Δευτέρας, αφού Klafta Laboral και Beerwaukee Bucks σκόραραν αθροιστικά μόλις 67 πόντους και βρέθηκαν αμφότερες σε κάκιστη μέρα. Οι ''πορτοκαλί'' ήταν πιο τυχεροί στο φινάλε και έφτασαν στη νίκη (34-33), όμως κοινός παρονομαστής και για τις δύο ομάδες, καθώς και για όσους παρακολούθησαν τον αγώνα, θα είναι πως θα θέλουν να... ξεχάσουν όσα είδαν, το συντομότερο δυνατόν.

Το παιχνίδι στο Α' ημίχρονο ήταν κάπως πιο... υποφερτό, με την Klafta Laboral να κυριαρχεί στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς και να στηρίζεται στις ατομικές ενέργειες των Ζήση και Τριανταφύλλου, την ώρα που οι άμυνες του Ανδρέα Παπαδιά πάνω στον Μπούμπαλη, κρατούσαν τον ποιοτικότερο παίκτη των Bucks μακριά από τον καλό του εαυτό. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 26-19 του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για την επανάληψη.

Στο δεύτερο μέρος, τα ''ελάφια'' έμειναν άποντα για σχεδόν ολόκληρη την Γ' Περίοδο και πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, η Klafta να εκμεταλλευτεί ένα δικό της καλό διάστημα και να κλείσουν την Γ' περίοδο στο +12 (33-21). Στην τελευταία περίοδο, η Bucks πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 1-12, όμως αυτός ο ένας πόντους της Klafta ήταν αρκετός για να της δώσει τη νίκη (34-33). Τα ''ελάφια'' είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, όμως το midrange shot του Γκάβρανιτζ βρήκε σίδερο και έτσι η Klafta πήρε το ροζ φύλλο.