20/02/2023
Rising Suns 14 19 14 12 - 59 -
Brokers 26 15 18 15 - 74 -

Μεγάλη νίκη για τους Brokers!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Brokers και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού με τον Βλάχο και τον Ψαρρόπουλο να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Rising Suns δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το γρήγορο παιχνίδι των αντιπάλων τους και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 14-26.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και μπόρεσαν να μειώσουν την διαφορά με τον Κουτσιμανή να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Brokers δεν βρήκαν τρόπο να προστατέψουν την ρακέτα τους και αυτό κόστισε στην επίθεση καθώς έχασαν τον ρυθμό που είχαν.  Ο Πεχλιβάνης με τον Μοσχάκη προσπάθησαν να ανεβάσουν το ρυθμό της ομάδας τους και με κάποια προσωπικά καλάθια να κρατήσουν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο αλλά δεν τα κατάφεραν με αποτέλεσμα η λήξη του ημιχρόνου να βρεί τις δύο ομάδες στο 33-41.

Στην τρίτη περίοδο οι Rising Suns συνέχισαν την αντεπίθεση τους με τον Τζωρτζίου να βγαίνει μπροστά και να πετυχαίνει μεγάλα καλάθια, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν συγκεντρωμένοι αυτή την φορά, σημάδεψαν τον Ζαφείρη και τον Βλάχο κοντά στη ρακέτα για να πετύχουν εύκολους πόντους και να ανεβάσουν ξανά την διαφορά με το σκορ να διαμορφώνεται στο 47-59.

Στην τέταρτη περίοδο είχαμε πολλές μονομαχίες μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων. Οι Rising Suns προσπάθησαν να πλησιάσουν ξανά στο σκορ με τον Simon και τον Κουτσιμανή, όμως οι Brokers βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Μαυρομανώλη και έτσι πήραν μία σημαντική για την συνέχεια νίκη με το τελικό σκορ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 59-74.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αναστάσης Βλάχος με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Κουτσιμανής με 28 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Rising Suns: Λαδόπουλος 3(1), Simon 12, Κουτσιμανής 28(1), Μάρκος 2, Τζωρτζίου 14(2).

Brokers: Μαυρομανώλης 9(1), Βλάχος 22(3), Ψαρρόπουλος 17(2), Μοσχάκης 8(1), Πεχλιβάνης 14, Ζαφείρης 4.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που είχαν οι Rising Suns καθώς πάλεψαν το παιχνίδι μέχρι το τέλος.