03/03/2023
Salo Nics 10 8 11 15 - 44 -
Δεν έχει 12 14 25 4 - 55 -

Μεγάλη νίκη για τους Δεν Έχει!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο καθώς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και να φτιάξει μία διαφορά ασφαλείας. Οι Salo Nics βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Τέντσου και του Στεργιόγλου, όμως οι Δεν Έχει απάντησαν γρήγορα και πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Γιαννακούδη να ξεκινάει ζεστός τον αγώνα και να διαμορφώνει το 10-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι Δεν Έχει ανέβασαν την απόδοση τους με τον Λάμπρου και τον Βαβρίτσα να συνεργάζονται άψογα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο ανεβάζοντας την διαφορά για την ομάδα τους. Οι Salo Nics προσπάθησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Τέγου και του Καρακίτσα, όμως η αστοχία από την περιφέρεια δεν τους άφησε πολλά περιθώρια με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 18-26.

Οι Δεν Έχει μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και χωρίς να αφήσουν πολλά περιθώρια στους αντιπάλους τους ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο με τον Γιαννακούδη και τον Παντάλη. Οι Salo Nics δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι και πλήρωσαν την χαλαρότητα τους, παρά τα καλάθια του Τέντσου, με αποτέλεσμα να δουν την διαφορά να φτάνει στο 29-51.

Στην τέταρτη περίοδο οι Δεν Έχει βλέποντας την μεγάλη διαφορά χαλάρωσαν την άμυνα τους και σε συνδιασμό με την κούραση που έκανε την εμφάνιση της κινδύνεψαν να μπούν σε μπελάδες καθώς οι Salo Nics βρήκαν ρυθμό και πλησίασαν με τα καλάθια του Τέντσου και του Τέγου. Η αστοχία όμως από την γραμμή των τριών πόντων στοίχησε στους Salo Nics με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 44-55.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Ευθύμης Λάμπρου με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Για τους Salo Nics ξεχώρισε ο Φίλιππος Τέγοςς με 11 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Salo Nics: Τσούγκας 4, Τάσσιος 2, Στεργιόγλου 4, Συνδικιώτης 2, Κεπαπτσόγλου, Καρακίτσας 8(2), Κατσιάνης 2, Τέγος 11(1), Τέντσος 11(2).

Δεν Έχει: Κοντολέων 2, Βαβρίτσας 12, Λάμπρου 16, Παντάλης 5(1), Γιαννακούδης 20(3).

Τι μας άρεσε: Η υπερπροσπάθεια των Δεν Έχει να φύγουν με την νίκη παρά τις πολλές απουσίες τους.