06/03/2023
Stefanina Timberwolves 13 12 18 14 - 57 -
Spacers 10 10 12 21 - 53 -

Μεγάλη νίκη για τους ελλιπείς Stefanina Timberwolves!

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στην πρώτη περίοδο καθώς και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα ππατήματα τους. Οι Stefanina Timberwolves κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με το Δουλγκέρη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Spacers απάντησαν γρήγορα με τον Τζιοβάρα να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους διαμορφώνοντας το 13-10.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι είχε τον ίδιο ρυθμό. Οι Stefanina Timberwolves προσπάθησαν να μεγαλώσουν την διαφορά με τον Χουρδάκη να ελέγχει τα αμυντικά ριμπάουντ και τον Δαύρο να βγαίνει μπροστά στο σκοράρισμα, όμως οι Spacers βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Κωνσταντινίδη και τον Τζιοβάρα να συνεργάζονται όμορφα στην επίθεση και να διαμορφώνουν το 25-20.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Stefanina Timberwolves ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με τον Σμυρνιό και τον Δουλγκέρη να αποτελούν μόνιμη απειλή για το αντίπαλο καλάθι. Οι Spacers προσπάθησαν να μείνουν κοντά με τα καλάθια του Γκλαβέρη και του Κωνσταντινίδη όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 43-32.

Στην τέταρτη περίοδο οι Spacers έκαναν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με τα μεγάλα καλάθια του Τζιοβάρα, όμως οι Stefanina Timberwolves κράτησαν την ψυχραιμία τους στις ελεύθερες βολές και κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό σκορ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 57-53.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θανάσης Δουλγκέρης με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Spacers ξεχώρισε ο Βασίλης Τζιοβάρας με 30 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Stefanina Timberwolves: Αλεπάκης, Σταλέντσης 2, Σμυρνιός 11(3), Χουρδάκης 6, Δουλγκέρης 20, Δαύρος 18.

Spacers: Ανύσης 2, Κωνσταντινίδης 9, Τζίγκας 2, Γκλαβέρης 2, Μασμανίδης 4, Παπανικολάου, Τζιοβάρας 30(2), Μυγδάκος 4.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Βασίλη Τζιοβάρα.