04/05/2023
Hoston Celtics 12 17 13 11 - 53 -
SKG Bugs 13 16 5 10 - 44 -

Μεγάλη νίκη για τους Hoston Celtics!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να παλεύουν για να πάρουν το προβάδισμα. Νικητές από αυτές τις μάχες ήταν οι SKG Bugs, οι οποίοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Τασιούλα να ξεκινάει ζεστός τον αγώνα. Οι Hoston Celtics δεν άργησαν να απαντήσουν με τον Παπασιώπη και τον Καλλασίδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους διαμορφώνοντας το 12-13.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε καθώς οι Hoston Celtics προσπαθούσαν να περάσουν μπροστά στο σκορ με τον Γκουτζαμάνη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως οι SKG Bugs βρήκαν λύσεις με τα καλάθια του Αναστάση Παπαδόπουλου και του Βοσκάκη. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 29-29.

Οι Hoston Celtics ανέβασαν απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με τον Παπασιώπη και τον Καρκαλέτση να κάνουν ένα μεγάλο σερί για την ομάδα τους. Οι SKG Bugs παρά τις προσπάθειες του Μπούφου και του Νίκου Παπαδόπουλου, πλήρωσαν το νωθρό ξεκίνημα και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 42-34.

Στην τέταρτη περίοδο οι SKG Bugs προσπάθησαν να ανεβάσουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και να μειώσουν την διαφορά με τα καλάθια του Αναστάση Παπαδόπουλου και του Τασιούλα, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους. Οι Hoston Celtics κράτησαν την διαφορά με τον Παπασιώπη να παίρνει φωτιά πετυχαίνοντας το ένα κρίσιμο καλάθι μετά το άλλο δίνοντας την νίκη στην ομάδα του με το τελικό 53-44.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αλέξανδρος Παπασιώπης με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους SKG Bugs ξεχώρισε ο Αναστάσης Παπαδόπουλος με 15 πόντους και 5 κλεψίματα.

Hoston Celtics: Καλλασίδης 4, Καρκαλέτσης 11, Γεωργίου, Δώγος 6, Γκουτζαμάνης 10, Τσινάρης, Παπασιώπης 22.

SKG Bugs: Ξάνθος, Ν. Παπαδόπουλος 5(1), Τασιούλας 7(1), Βακαλφώτης, Λέφας 3(1), Βοσκάκης 7, Μπούφος 5, Δεληχρήστος 2, Α. Παπαδόπουλος 15(3).

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλε κοντά στη ρακέτα ο Γκουτζαμάνης.