08/02/2022
Souvlakers 14 10 23 19 - 66 -
ReTirees 19 12 19 9 - 61 -

Μεγάλη νίκη για τους Souvlakers!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων   για το πρωτάθλημα της Elite League , οι Souvlakers πέτυχαν τη τέταρτη νίκη στη διοργάνωση , καθώς επιβλήθηκαν  των Retirees  με 66-61.

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική μέρα τον Αλέξανδρο Βουγιούκα  , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες , κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 14  πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν τη πρωτοπορία στο σκορ , 8-6 , οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προσπέρασαν , 8-11 , ενώ με ένα υπέρ τους επιμέρους 3-8 έκλεισαν τη περίοδο στο συν πέντε , 14-19 . Πρώτος σκόρερ των Souvlakers ήταν ο Αγγελόπουλος με 6 πόντους , ενώ για τους Retirees 7 είχε ο Αθηναίος .

Το δεύτερο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το μαχαίρι στο στόμα , καθώς με ένα σερί 0-7 αύξησαν τη διαφορά στους δώδεκα πόντους , 14-26, οι παίκτες του κόουτς Ποντίκη μείωσαν στους τέσσερις , 22-26 , για να έρθει νέα απάντηση των Retirees και με ένα 2-5 να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο συν εφτά , 24-31 . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Βουγιούκας με 4 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αθηναίος είχε 5 .

Στη τρίτη περίοδο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές , καθώς οι γηπεδούχοι μείωσαν στο έναν πόντο ,35-36, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν εκ νέου τη διαφορά στους έξι, 43-49, ενώ μια στροφή πριν το τέλος βρέθηκαν να προηγούνται με πέντε , 47-52 . Πρώτος σκόρερ ήταν Κάρολος Barkshire με 6 πόντους , ενώ ο Μέξας είχε 9 .

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης αν είχε ονοματεπώνυμο αυτό θα ήταν των Souvlakers , καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέρασαν μπροστά στο με δύο πόντους διαφορά, 54-52 ,  με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μία τεράστια και συνάμα παλληκαρήσια νίκη για το πρωτάθλημα της Elite με σκορ 66-61  .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Βουγιούκας με 14 πόντους , 12 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 1 κόψιμο  ενώ για τους ηττημένους ο Γιάννης Μέξας είχε 21 πόντους , 16 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο ,   .

Οι Souvlakers είχαν  18/48 δίποντα , 7/20 τρίποντα , 9/15 βολές , 39 ριμπάουντ , 10 ασίστ ,  5 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 10 λάθη , ενώ οι Retirees  είχαν 17/48 δίποντα , 6/25 τρίποντα , 9/12 βολές , 47 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 6 κλεψίματα   και 11 λάθη .

Souvlakers(Ποντίκης): Δάμης 9 , Αδάμης , Κάρολος Barkshire 12 , Αγγελόπουλος 19 , Τσιφτσής 2 , Ερρίκος Barkshire 10  .

Retirees(Σαρρής) : Σαρρής 3 , Μέξας 21 , Τσιλάβης 5 , Γιαμαίος 10 , Τσαντζαλής 2 , Αθηναίος 20  .

Τι μας άρεσε : H αγωνιστική συμπεριφορά των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο !