14/12/2023
Peteenagers BC 14 18 16 4 - 52 -
Yellow Submarine 12 15 15 16 - 58 -

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για τα "Υποβρύχια"

Peteenagers και Yellow Submarine τέθηκαν αντιμέτωποι σε ένα παιχνίδι που εξαρχής μας προδιέθετε πώς θα είναι συναρπαστικό. Η ομάδα του Γιώργου Αγγελόπουλου, παίρνοντας τα ηνία στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατάφερε να φύγει με μια σημαντική νίκη με 52-58.

Από την αρχή λοιπόν του αγώνα φαινόταν πως θα δούμε μια εξαιρετική μάχη ανάμεσα σε δύο πάρα πολύ ποιοτικές ομάδες. Οι Peteenagers, υπο τις οδηγίες του Μέμου Λέζου παρατάχθηκαν αρκετά συγκεντρωμένοι στο ξεκίνημα και τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (14-12). Στη συνέχεια το παιχνίδι συνέχιζε να αποκτάει ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον καθώς όλοι οι παίκτες που αγωνίζονταν ήταν διατεθειμένοι να κυνηγήσουν κάθε μία φάση ξεχωριστά, δίχως να επιτρέπουν στον αντίπαλο εύκολα καλάθια. Εν τέλει το ημίχρονο έληξε στο 30-27.

Στην επανάληψη, οι Peteenagers μπήκαν και πάλι δυναμικά καταφέρνοντας να πάρουν κάποιες σημαντικές διαφορές στα μέσα του δεκαλέπτου. Παρ' όλα αυτά οι Yellow Submarine ήταν πάντοτε κοντά στο σκορ και περίμεναν την κατάλληλη στιγμή για να ξεσπάσουν. Οι δύο ομάδες πήγαν στην τέταρτη περίοδο με το σκορ να είναι στο 48-42 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων. Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν εμφανές πως οι Peteenagers είχαν χάσει ένα μέρος από τη συγκέντρωση τους, συνεπώς δεν έρχονταν πλέον εύκολοι πόντοι. Οι Submarine έχοντας πλέον το momentum αλλά και την ψυχολογία στα ύψη κατάφεραν να τρέξουν ένα σημαντικό σερί, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Οι 4 πόντοι που σκόραραν οι Peteenagers ήταν δεδομένο πως δε θα έφταναν κόντρα σε μια ομάδα όπως τα "κίτρινα υποβρύχια" και έτσι η ομάδα του Αγγελόπουλου πήρε το ροζ φύλλο με 52-58.