16/11/2022
Anatolians Jazz 8 24 22 17 - 71 -
Stefanina Timberwolves 18 21 14 12 - 65 -

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για τους Anatolians Jazz!

Στο κλειστό γήπεδο της Δέκα οι Anatolians Jazz πέτυχαν μία πολύ σημαντική νίκη εναντίον των Stefanina Timberwolves με 71-65 γυρνώντας από το -10.

Ξεκίνησαν νωθρά το παιχνίδι οι παίκτες των Anatolians Jazz κάνοντας πολλά λάθη και παίρνοντας βιαστικές επιλογές στην επίθεση. Οι Stefanina Timberwolves εκμεταλλεύτηκε το κακό ξεκίνημα των γηπεδούχων και με όμορφες συνεργασίες των Τσακαλαίδη και Χουρδάκη έφτιαξαν μία διαφορά ασφαλείας απο νωρίς στο παιχνίδι διαμοφώνοντας το 8-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να επιστρέψουν στο μάτς με τον Μπαντή να βγαίνει μπροστά στο σκοράρισμα για την ομάδα του. Οι Stefanina Timberwolves άντεξαν το επιθετικό ξέσπασμα των αντιπάλων τους και βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Μπουτκόβαλη με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 32-39.

Οι Anatolians Jazz μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Βελτίωσαν την άμυνα τους και με όμορφες συνεργασίες των Καραγκούνη και Βαφειάδη κατάφεραν να επιστρέψουν και να περάσουν μπροστά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να σταματήσουν την αντεπίθεση των αντιπάλων τους και παρά τα μεγάλα καλάθια του Τσακαλαίδη βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 54-53 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο οι Anatolians Jazz συνέχισαν την αντεπίθεση τους με τον Μπαντή να είναι ασταμάτητος και να πετυχαίνει το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα του. Οι Stefanina Timberwolves προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ όμως ήταν υπερβολικά άστοχοι από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να ηττηθούν με 71-65.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Μπαντής με 29 πόντους, 16 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ανέστης Τσακαλαίδης με 20 πόντους και 6 ριμπαουντ.

Anatolians Jazz: Αλεξιάδης 4, Παπαϊωάννου, Οδοντίδης 8, Βαφειάδης 12(3), Ζαρακινός, Καραγκούνης 11(1), Μπαντής 29, Καρράς 1, Παρισάκης 4, Τσιρακίδης, Χατζόπουλος 2.

Stefanina Timberwolves: Μπουτκόβαλης 13(1), Σταλεντσής 4, Σμυρνιός 7(1), Χουρδάκης 12(1), Τσακαλαίδης 20(3), Κυπραίος 3, Βαχτσεβάνος 6.

Τι μας άρεσε: Το μεγάλο comeback των Anatolians Jazz.