19/04/2023
ΤΕΕ Ηπείρου 13 14 16 20 - 63 -
ΤΕΕ Ανατολικής Μακεδονίας 11 8 10 14 - 43 -

Μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα για το ΤΕΕ Ηπείρου

Μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα του 1ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης Περιφερειακών ΤΕΕ για την ομάδα της Ηπείρου που επικράτησε με 20 πόντους σε ένα σκληρό παιχνίδι ενάντια στο ΤΕΕ Ανατολικής Μακεδονίας.

Οι δύο ομάδες με το άγχος της πρεμιέρας να τους κυριεύει προσπαθούσαν με αναγνωριστικό παιχνίδι να προηγηθούν. Η αστοχία όμως και οι σκληρές άμυνες και των δύο ομάδων έφεραν το 13 – 11 στην πρώτη περίοδο.

Με τον Καρανίκα να οργανώνει και τους Πέτσα και Τζελέπη να σκοράρουν η ομάδα της Ηπείρου μπήκε πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο. Αν δεν υπήρχε η αντίσταση του Παναγιωτίδη και του ογκόλιθου στην άμυνα Κοκκορόγιαννη από την πλευρά της ομάδας της Ανατολικής Μακεδονίας η διαφορά θα είχε ξεφύγει πάνω από τους 8 που τελείωσε το ημίχρονο.

Η σκληρή μάχη των δύο ομάδων συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο μιας και η ομάδα της Μακεδονίας προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ κυρίως με ατομικά καλάθια του Παναγιωτίδη. Οι Καρανίκας και Μπλέτσας ωστόσο ήλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 14 πόντους υπέρ των ηπειρωτών.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των τυπικά φιλοξενούμενων της ομάδας της Ανατολικής Μακεδονίας η διαφορά μεγάλωσε μιας και η κούραση έκανε εμφανή τα σημάδια της. Η ομάδα της ηπείρου κατάφερε να βγάλει πολλούς αιφνιδιασμούς και να σκοράρει 20 πόντους μεγαλώνοντας έτσι την διαφορά στο τέλος.

Betsson Mvp για τους νικητές αναδείχθηκε ο γνώριμος από τα τοπικά πρωταθλήματα της ένωσης μας Βαγγέλης Ζαβερδινός με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ κι ένα κλέψιμο και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Καρανίκας, Πέτσας και Τζελέπης.

Από την πλευρά του ΤΕΕ της Ανατολικής Μακεδονίας ξεχώρισε ο Αποστόλης Παναγιωτίδης με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ και οι Σιώπης και Κοκκορόγιαννης.

Τι μας άρεσε. Η ομάδα της Ηπείρου έδειξε ότι είναι μια σκληρή ομάδα με ρόλους και καλούς παίκτες που θα δυσκολέψει κάθε αντίπαλο.

Τι δε μας άρεσε. Η ομάδα της Ανατολικής Μακεδονίας παρά την ποιότητα των παικτών της δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων στο τέλος.

ΤΕΕ ΗΠΕΙΡΟΥ: (Χριστογιάννης): Ζαβερδινός 9, Καλιακάτσος, Καρανίκας 8, Κασαής 2, Πέτσας 7 (2), Σκαμνέλος 2, Σμύρης 7, Σταματίου 8 (2), Τζελέπης 13, Χριστογιάννης.

ΤΕΕ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ: Βλάχος 8 (2), Βουγιουκλής, Θωμαΐδης 2, Κοκκορόγιαννης 4, Κοπαράνης 9, Παναγιωτίδης 10, Παράσχου, Σιώπης 10, Τσαμουργιάννης, Τσιάμπουσης.