27/09/2024
Tigers 9 16 11 12 - 48 -
Cartel BC 15 15 14 15 - 59 -

Μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα τους οι Cartel BC

Οι δύο ομάδες άρχισαν το ματς όντας κοντά στο σκορ η μία με την άλλη. Τρέχοντας ένα μίνι σερί οι φιλοξενουμενοι προηγήθηκαν με +8 (5-13) έπειτα από 6 λεπτά αγώνα. Οι Τίγρεις προσπάθησαν και έβγαλαν μια μίνι αντίδραση κλείνοντας την περίοδο στο -6(9-15).

Στις δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μείναν κοντά στο σκορ. Οι φιλοξενουμενοι συντηρουσαν ένα προβάδισμα της τάξεως των 4-6 πόντων στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου. Οι Τίγρεις μειωσαν στο καλάθι 2 λεπτά για την λήξη της περιόδου παρόλα αυτά οι φιλοξενουμενοι πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με διαφορά 5 πόντων

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου,οι Cartel προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Η διαφορά άγγιξε την διψήφια +9(30-39). Οι Τίγρεις αντέδρασαν μειωσαν με τρίποντο από την γωνία υποχρεώνοντας τους αντιπάλους τους σε ταιμ άουτ. Οι Cartel αντέδρασαν και με μπροστάρη τον Αποστολίδη στην επίθεση ανέβασε την διαφορά στους 11 (33-44) για να μειώσουν με τρίποντο στην λήξη της περιόδου οι γηπεδούχοι

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενουμενοι μπηκαν δυνατά κσι ανέβασαν την διαφορά στους 13 πόντους (38-51) βάζοντας ισχυρή παρακαταθήκη νικης. Παρα την προσπάθεια των γηπεδούχων να μειώσουν, οι Cartel Bc ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και κατάφεραν να επιβληθούν με 48-59 των αντιπαλων τους

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Αποστολίδης που πετυχε double-double με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ

Από τους γηπεδουχους ξεχώρισε ο Πολυχρόνης Λαφαζάνης με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ

Tigers: Βαρδόπουλος 7(1),Ζαχαρίας 13(2),Ηλιαδης 2,Λαζαρίδης 11(1),Λαφαζάνης 9, Μεϊτανιδης 2,Νατσιας 2, Τριανταφυλλιδης, Χαλίλης 2

Cartel BC :Αποστολίδης 27(3),Γεωργιάδης 10, Καραπαχλίδης 6,Κουτσιουμπας 6, Μηδιάτης 10, Μπιτζιόπουλος, Χατζηνικολαου, Χοροζογλου