29/06/2023
Sicarios BC 23 30 28 27 - 108 -
Leathal Pistols 7 19 8 11 - 45 -

Μεγάλη νίκη για τους Sicarios BC!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυνατά και για τις δύο ομάδες με τους Sicarios να παίρνουν προβάδισμα από νωρίς στο σκορ με τους Παπαθανασίου και Μούμογλου να ευστοχούν για την ομάδα τους στην επίθεση και με την συγκεντρωμένη άμυνα να μην αφήνει περιθώρια στην αντίπαλη ομάδα. Από την άλλη μερία, οι Pistols άργησαν να βρούν ρυθμό στο παιχνίδι τους και ζορίστηκαν πάρα πολύ απέναντι στην πιεστική άμυνα των αντιπάλων τους, με την λήξη της περιόδου να έρχεται με σκορ 23-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Sicarios συνέχισαν να πιέζουν και σε επίθεση και σε άμυνα, συνεχίζοντας να πετυχαίνουν ένα σερι καλαθιών, μεγαλώνοντας την διαφορά στο σκορ.  Οι Pistols από την άλλη συνέχισαν να καταβάλλουν προσπάθεια για να μπορέσουν να σπάσουν την αντίπαλη πιεστική άμυνα και να μπούν στο παιχνίδι, όμως δεν κατάφεραν να βρούν λύσεις και να γυρίσουν το σκορ, με το ημίχρονο να λήγει με σκορ 53-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ένταση του παιχνιδιού συνέχισε να ανεβάινει, με τους Pistols να κάνουν την μέγιστη προσπάθεια να μπούν στο κυνήγι του σκορ, με τους Τρακοσάρη και Καραγκιαούρη να βρίσκουν λύσεις στο καλάθι, χωρίς όμως να καταφέρνουν να αποτρέψουν την ήδη υπάρχουσα διαφορά. Οι Sicarios με τους Μητσάκη και Μαυρίδη συνέχισαν να βρίσκουν εύστοχα καλάθια και να μεγαλώνουν την διαφορά του σκορ υπέρ τους, με την λήξη της περιόδου με σκορ 81-34.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, με την κούραση να τους καταβάλει, οι Pistols έβαλαν τα δυνατά τους αλλά δεν κατάφεραν να βάλουν στοπ στην αντίπαλη επίθεση, πετυχαίνοντας παρόλα αυτά κάποια καλάθια. Οι Sicarios συνέχισαν να πιέζουν μέχρι το τέλος και να μην ρίχνουν ρυθμό κάθολου στο παιχνίδι τους, με τελικό σκορ αγώνα 108-45.

MVP για τους Sicarios BC ήταν ο Δημήτρης Παπαθανασίου με 20 πόντους, 14 ριμπάουντ και 9 ασσίστ

Για τους Pistols ξεχώρισε ο Γιώργος Καραγκιαούρης με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ

Sicarios BC: Μαυρίδης 15, Μητσάκης 17, Μούμογλου 25, Πανταζής 2, Παπαθανασίου 20, Σπυρόπουλος 18, Στεφανίδης 11

Pistols: Δανατζής 8, Ευαγγελίδης 4, Καραγκιαούρης 10, Ντόκος, Πρωτογερόπουλος 7, Τρακοσάρης 13, Ψάλτης 3

Τι μας άρεσε: Το πάθος των Sicarios και η ευστοχία στα καλάθια