08/06/2023
Spacers 13 18 11 14 - 56 -
Sintrim Team 18 11 36 26 - 91 -

Μεγάλη επικράτηση για τους Sintrim Team

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε πολύ δύνατα από την πλέυρα των Sintrim Team μπαίνοτας με όρεξη στο ματς, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τους Καζαντζή, Σαλαβάτη και Γιολβάνη, κάνοντας ένα σερί 0-15. Όμως η απάντηση των Spacers δεν άργησε να έρθει με τους Τζίγκα και Τζιοβάρα να ηγούνται στην επίθεση και με καλές άμυνες έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους με ένα σέρι 11-0, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 13-18

Η ένταση συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με τους Spacers να μπαίνουν ακόμα πιο δυνατά κάνοντας ένα σερί 7-0 με τον Τζιοβάρα και τον Μπουρούδη να βρίσκουν καλάθια στην επίθεση και την υπόλοιπη ομάδα να οργανώνει μια πολύ καλή άμυνα. Η Sintrim Team βρήκε λύσεις στην επίθεση χωρίς να είναι αρκετές για να αποτρέψει το τελικό σκορ της περιόδου 31-23 με το buzzer από τον Μπουρούδη.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε ακόμα πιο δυνατά για την Sintrim Team  με ένα σερί τριπόντων από Τουρόγλου, Προδρομίδη και Γιολβάνη, παίρνοντας έτσι μία διαφορά στο σκορ. Οι Spacers βρήκαν απάντηση στα τρίποντα των Κελέσογλου και Τζιοβάρα μειώνοντας την διαφορά αλλά χωρίς να είναι αρκετά για να ανατρέψουν το σκορ. Οι Sintrim Team έχοντας ένα πολύ καλό σερί στην επίθεση κράτησαν το σκορ με την περίοδο να τελειώνει 42-65.

Τελευταίο δεκάλεπτο και χωρις να κατεβάσει ρυθμούς η Sintrim Team συνέχισε να ανεβάζει την διαφορά βρίσκοντας αρκετές λύσεις στην επίθεση σε αντίθεση με τους Spacers που φάνηκε να τους καταβάλλει η κούραση χωρίς να μπορούν να σπάσουν την πιεστική άμυνα της αντίπαλης ομάδας, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται ως 56-91

Πολύτιμος παίκτης για τους Sintrim Team αναδείχθηκε ο Αστέριος Σαλαβάτης πετυχαίνοντας double double με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ

Για τους Spacers σημαντικότερος παίκτης ήταν ο Βασίλειος Τζιοβάρας με 30 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα

Spacers: Κυρίλης 5(1), Κελέσογλου 6(2), Παπαγεωργίου, Τζίγκας 9(1), Μασμανίδης, Μπουρούδης 6, Τζιοβάρας 30(3), Μυγδάκος

Sintrim Team: Λιβέρης 12(1), Μαυράκης 2, Καζαντζής 11(2), Τουρόγλου 12(4), Σαλαβάτης 24(1), Σταυρίδης, Φωτακάκης 3(1), Γιολβάνης 9(3), Παναγιωτούνης, Γιαννακίδης 3, Αξιώτης, Προδρομίδης 15(1)

Τι μας άρεσε: Και οι δύο ομάδες έπαιξαν με πάθος καταλήγοντας σε ένα ωραίο παιχνίδι