11/12/2021
Thessaloniki Avispas 17 14 13 13 10 67 -
Remax Domino 13 16 12 16 14 71 -

Μεγάλης σημασίας νίκη για τους Remax Domino!

Το ροζ φύλλο αγώνα κατάφεραν να πάρουν και μάλιστα στη παράταση οι Remax Domino, καθώς επικράτησαν των Thessaloniki Hornets με σκορ 67-71.

Οι νικητές και τυπικά φιλοξενούμενοι δε μπήκαν καλά στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Χουλιάρας πέτυχε έξι πόντους. Οι Hornets ήταν πιο καλοί και πήραν πόντους από πολλούς παίκτες. Από έξι πόντους πέτυχαν Χουρδάκης και Μουταφίδης. Σκορ περιόδου 67-71.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κάπως πιο ισορροπημένο. Ο Παύλος Ηλιάδης ανέλαβε για τους Remax, ενώ για τους Hornets o Μαγούδης έδωσε το παρόν δείχνοντας πως η ομάδα του ήθελε πολύ το παιχνίδι. Σκορ περιόδου 14-16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μουταφίδης το χαβά του. Εννιά πόντοι με πολύ θετική εμφάνιση για τον παίκτη των Hornets. Οκτώ πόντους όμως πέτυχε και ο Χουλιάρας ο οποίος είναι το βαρύ πυροβολικό της ομάδας του. Σκορ περιόδου 13-12.

Οι ομάδες μπήκαν σχεδόν στα ίσια στη τέταρτη περίοδο η οποία είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον. Μαγούδης και Μουταφίδης φόρτωναν πόντους στο καλάθι των Remax, οι οποίοι όμως δεν είχαν πει τη τελευταία τους κουβέντα. Τελευταία φάση του αγώνα και καθώς υπολείπονταν με τρεις πόντους, επαναφέρουν τη μπάλα με ελαχιστα δευτερόλεπτα να απομένουν, Οι Hornets δε κάνουν φάουλ χαμηλά και ο Χουλιάρας με τρίποντο στέλνει τις δύο ομάδες στη παράταση.

Η ψυχολογία στα ύψη για τους Remax οι οποίοι με εννιά πόντους του Χουλιάρα στη παράταση κατάφεραν να επικρατήσουν με σκορ 67-71.

Thessaloniki Hornets: Τζιτζαλής 6, Μουταφίδης 26(1), Μάλλης 5(1), Ιακωβίδης, Χατζημιχαήλ 2, Κώστας 3(1), Μαγούδης 11, Χουρδάκης 14

Remax Domino: Ράπτης 3(1), Χουλιάρας 34(1), Λάμπος 12(2), Ηλιάδης Π. 17(1), Ηλιάδης Σ. 4, Ηλιάδης Ηλ. 1