29/01/2023
Kourkoutes BC 18 21 17 22 - 78 -
Πλατειακοί 15 17 20 17 - 69 -

Μεγάλο άλμα για τους Kourkoutes!

Μεγάλο βήμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης του τέταρτου ομίλου της Master League έκαναν χθες το βράδυ στο Athens Sports Hall οι Kourkoutes, καθώς για την 11η αγωνιστική κέρδισαν για δεύτερη φορά φέτος τους The Shot με 78-69!

Καλύτεροι ήταν οι Kourkoutes στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με δύο τρίποντα του Αγγελόπουλου, 5 πόντους του Βεϊσάκη, 4 του Τσάκωνα και τρίποντο του Αθανασίου, βρέθηκαν δύο φορές στο +8 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 18-15. Ο Lazukic με δύο τρίποντα και ο Κανταρτζής με 5 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δύο νέα τρίποντα του Αγγελόπουλου, 6 πόντους του Δαβιλά και 5 του Λαδιά, οι κόκκινοι βρέθηκαν στο +9, 39-30. Το σκορ του πρώτου μέρους, 39-32, διαμόρφωσε για λογαριασμό των The Shot ο Κανταρτζής, ενώ νωρίτερα 7 πόντους σημείωσε ο Βαρυπάτης.

Με τον Τσάκωνα να σκοράρει 8 πόντους και τον Λαδιά να προσθέτει 4, η παρέα του Σαρακηνού έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, 47-33. Κάπου, εκεί, όμως, το συγκρότημα του Αναστασάκη αντέδρασε και με 6 πόντους του Ντιμπ, άλλους τόσους του Κοντομίχη και 4 του Κανταρτζή, πλησίασε στους 4, 56-52, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Kourkoutes έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Λαδιά, Δαβιλά, Τσάκωνα και Αγγελόπουλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 78-69. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Χριστοφορίδης, Lazukic, Κοντομίχης και Ντιμπ.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/7 βολές, 24/42 δίποντα και 8/30 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 26/42 βολές, 14/34 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp για τους Kourkoutes ο Λαδιάς με 17 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 6/10 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των The Shot ο Βαρυπάτης με 12 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 1/2 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Kourkoutes (Αθανασίου): Αγγελόπουλος 15 (5), Αθανασίου 5 (1), Βεϊσάκης 7 (1), Δαβιλάς 15, Λαδιάς 17 (1), Νακόπουλος, Μανιουδάκης 2, Σταθάτος 2, Σταμάτης, Τσάκωνας 15

The Shot (Κανταρτζής): Αναστασάκης 2, Κανταρτζής 13 (1), Βαρυπάτης 12 (2), Κοντομίχης 12, Lazukic 15 (2), Ντιμπ 12, Χριστοφορίδης 4

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των νικητών!