14/07/2020
Piranhas 20 7 11 9 - 47 -
Brazzers 16 14 10 13 - 53 -

Μεγάλο «διπλό» στον Πλάτωνα οι Brazzers!

Οι Brazzers κέρδισαν με 53-47 τα Piranhas στα Εκπαιδευτήρια Πλάτωνα και πήραν προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση των Playoff της Maste League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά ενδιαφέρον, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση. Τα Piranhas, ήταν λίγο καλύτερα και προηγήθηκαν με 20-16 με το τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Τριανταφύλλη να σημειώνει 8 πόντους. Για τους «κίτρινους», 6 πόντους σημείωσε ο Μίλτος Βαρθλολομαίος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης άλλαξε. Οι ομάδες βελτίωσαν την άμυνα τους και το παιχνίδι έγινε πολύ πιο δυνατό. Οι Brazzers, κατάφεραν να βρουν κάποια μεγάλα σουτ και έτρεξαν ένα επιμέρους 14-7 σερί και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 30-27. Για την ομάδα του Βρύλη, 3 πόντους σημείωσε ο Πάρης Αφουξενίδης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τα Piranhas προσπάθησαν να ανεβάσουν την έντασή τους στην άμυνα και να βρουν ρυθμό. Δέχτηκαν μόλις 10 πόντους παθητικό και κατάφεραν να μειώσουν λίγο την διαφορά, στους 2, 40-38. Κανλής από την μία με 5 πόντους και Αμπάζογλου από την άλλη με 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κούρογλου και Κατέρης βγήκαν μπροστά. Ο σέντερ των Brazzers, βγήκε νικητής στις περισσότερες μάχες που έδωσε μέσα στο «ζωγραφιστό», ενώ ο έμπειρος γκαρντ έβαλε μεγάλα σουτ στο τέλος. Έτσι, το συγκρότημα του Βαρθολομαίου, πήρε μία σπουδαία νίκη με 53-47 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην οκτάδα της Master League. Για τα Piranhas, από 3 πόντους σημείωσαν οι Τριανταφύλλης και Αφουξενίδης, ενώ 2 έβαλε ο Μαρκόπουλος.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Ορέστης Κούρογλου με 10 πόντους, 24 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη και 4 τάπες, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πάρης Αφουξενίδης με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη.

Συνολικά τα Piranhas είχαν 16/57 εντός πεδιάς, 7/23 τρίποντα και 8/16 ελεύθερες βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα κι έκαναν 19 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 18/68 εντός πεδιάς, 5/32 τρίποντα και 12/24 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 4 τάπες.

Piranhas (Βρύλης-Κεχρής): Δερδενές 1, Γρηγορίου 5, Τριανταφύλλης 11, Γραφιαδέλης 2, Τσατσάκος 3, Κανλής 5, Λαΐος, Μαρκόπουλος 7, Αφουξενίδης 13

Brazzers (Μακρυωνίτης): Αμπάζογλου 11, Κατέρης 9, Δαρδαμάνης 5, Βαρθολομαίος Ν 5, Βαρθολομαίος Μ 11, Κούρογλου 10, Ζαφειράκης 2.

Τι μας άρεσε: Δυνατό παιχνίδι, με πάθος, θέληση και τρομερές φάσεις!

Τι δεν μας άρεσε: Κάποιες εντάσεις που υπήρχαν!