25/01/2023
ThunderDogs 15 21 11 22 - 69 -
Paliagoura 14 16 21 12 - 63 -

Μεγάλο βήμα οι Thunderdogs!

Ένα τεράστιο βήμα... εμπρός έκαναν οι Thunderdogs, καθώς για την Elite κατηγορία της διοργάνωσης, επικράτησαν με 69-63 απέναντι στα Paliagoura και απομακρύνθηκαν από τη γραμμή υποβιβασμού για τα καλά, κοιτάζοντας προς τα πάνω!

Με την πρώτη ευκαιρία και με την.. αβάντα που τους έδινε ο έλεγχος του ριμπάουντ, τα Paliagoura έτρεξαν και ο Σταφυλάς με τον Αβανίδη... εκτέλεσαν! Ατομικές προσπάθειες του Λεκάκη, Σεφέρη και του Πρισιμιτζάκη "ξύπνησαν" τους Thunderdogs, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-14 για την παρέα του Παπαγεωργίου.

Το καλό τους κλείσιμο περιόδου έφερε ενθουσιασμό, με αποτέλεσμα να μείνουν μπροστά και με ένα τρίποντο του Παπαγεωργίου να ανεβάσουν τη διαφορά στους 8 (30-22) περίπου στα μισά. Η... κάνουλα έκλεισε για Paliagoura με αποτέλεσμα να βρεθούν στο μείον 6 πίσω για ημίχρονο, 36-30.

Οι Αθανασιάδης στην αρχή και Σαραντόπουλος λίγο αργότερα κράτησαν τα Paliagoura, ο Αβανίδης ήρθε με... φόρα στη συνέχεια και το προβάδισμα άλλαξε ξανά χέρια. Ο αγώνας "ζεστάθηκε" για τα καλά και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 47-51 για τους "πράσινους".

Μάχες για το ροζ φύλλο αγώνα, με τον Δημακαρέα να κάνει το... step up και να αποτελεί τον κύριο λόγο που οι γηπεδούχοι επικράτησαν με το τελικό 69-63, σε ένα παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον και ποιότητα!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος ο Πέππας με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από Paliagoura ξεχώρισε ο Βαγγέλης ο Αβανίδης με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 17/43 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 17/27 βολές, 45 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/41 δίποντα, 4/28 τρίποντα, 11/14 βολές, 41 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη.

Thunderdogs (Παπαγεωργίου): Δημακαρέας 9, Λεκάκης 10, Πέππας 14, Πίνας 3, Παπαγεωργίου 3, Πρισιμιτζάκης 10, Σέργης 1, Σεφέρης 16, Τσιρίγκας 3.

Paliagoura (Κασκάνης): Αβανίδης 24, Αθανασιάδης 3, Βελέντζας, Κασκάνης 19, Κωστάκης 2, Σαραντόπουλος 10, Σουρλίγκας, Σταφυλάς 5, Τομαράς.

Τί μας άρεσε: Ένα απίστευτο τρίποντο του Γιώργου Πέππα που έκρινε το ματς!