27/03/2023
Brokers 23 5 21 21 - 70 -
Monstars 12 9 14 12 - 47 -

Μεγάλη νίκη για τους Brokers!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Brokers και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στην πρώτη περίοδο με τον Μοσχάκη και τον Βλάχο να δίνουν το προβάδισμα την ομάδα τους. Οι Monstars προπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τις προσσπάθειες του Νίκου Στράντζαλη και του Καντζαρίδη, όμως δεν βρήκαν ποτέ ρυθμό με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 23-12.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και από τις δύο ομάδες. Αυτό προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν οι Monstars και να μειώσουν την διαφορά με τον Αντώνη Αγατσιώτη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα σε άμυνα και επίθεση. Οι Brokers δυσκολεύτηκαν να βρουν σκορ καθώς ήταν υπερβολικά άστοχοι από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 28-21.

Οι Brokers ανέβασσαν την απόδοση τους στην τρίτη περίοδο και με τις όμορφες συνεργασίες του Πεχλιβάνη και του Ψαρρόπουλου ανέβασαν ξανά την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Οι Monstars βρήκαν απάντησαν με τα καλάθια του Εμμανουήλ Στράντζαλη και του Καντζαρίδη, όμως πλήρωσαν την αστοχία τους από την γραμμή του τριπόντου και με αυτό τον τρόπο είδαν την διαφορά να φτάνει το 49-35.

Στην τέταρτη περίοδο οι Brokers συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τον Μοσχάκη και τον Ψαρρόπουλο να αποτελούν μόνιμες απειλές για το αντίπαλο καλάθι κλείδωσαν τη νίκη. Οι Monstars παρά τις προσπάθειες του Αντώνη Αγατσιώτη και του Νίκου Στράντζαλη δεν μπόρεσαν ποτέ να βρούν ρυθμό και να παίξουν το γρήγορο παιχνίδι τους με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 70-47.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αναστάσιος Βλάχος με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Για τους Monstars ξεχώρισε ο Αντώνης Αγατσιώτης με 9 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Brokers: Πεχλιβάνης 16(1), Ζαφείρης 3, Μαυρομανώλης, Μοσχάκης 1(3), Χωρινός, Βλάχος 13(1), Ψαρρόπουλος 21(5).

Monstars: Α. Αγατσιώτης 9, Ε. Στράντζαλης 9(1), Πετάβρατζης 4, Ν. Στράντζαλης 12(1), Καντζαρίδης 11, Κ. Αγατσιώτης 2, Μαραντίδης, Νικολαϊδης.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των Brokers.