12/11/2022
Komic Mastoras BC 16 11 6 16 - 49 -
Μία + Μία 8 15 7 9 - 39 -

Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής ο Komic Mastoras !

Βράδυ Σαββάτου στο Athens Sports Hall o Komic Mastoras επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής του τέταρτο ομίλου της Development League απέναντι στην Μία + Μία. Η άμυνα ζώνης του coach Στάμου αποδιοργάνωσε την Μία + Μία που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τον ηγέτη της Γιάννη Μαυράκη.  Σπουδαία νίκη με 49-39 για τον Komic Mastora και τριπλή ισοβαθμία πλέον στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα εύστοχοι στο ξεκίνημα, χάρη στον Σπυράτο (9π. με 3 τρ.) αλλά και τους Γιωτόπουλο (4π.) και Σερεβέτα (2π.). Από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Ψύλλας (4π.) ξεκίνησε καλά το ματς, με τους Ντελαλή και Κολυπέρα να προσθέτουν από δύο πόντους έκαστος. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-8.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Μία + Μία βελτιώθηκε σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου. Με τον Τριπο- Ντελαλή (6π.) να ξεχωρίζει και τους Θεοφίλη (3π.), Κολυπέρα (3π.) και Μαυράκη (2π.) να τον ακολουθούν, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι βασίστηκαν στο επιθετικό κρεσέντο του Λίγγρη (8π.), αλλά και στους Τσιώγκα (3π.) και Νικόλα (2π.) διατηρώντας το υπέρ τους προβάδισμα. Σκορ ημιχρόνου, 27-23.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειώθηκε αισθητά, με το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου να γράφει 6-7. Οι γηπεδούχοι, παρά το γεγονός ότι κόλλησαν επιθετικά, παρέμειναν σε θέση οδηγού, ενώ η Μία + Μία παρέμεινε αρκετά άστοχη από την περιφέρεια. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 33-30.

Μεγάλη μάχη και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Μία + Μία παίρνοντας ώθηση από την κερκίδα πίεσε για την ανατροπή, με τους Ντελαλή (5π.) και Κολυπέρα (4π.) να βάζουν μεγάλα καλάθια. Ο Komic Mastoras, ωστόσο, παρέμεινε ψύχραιμος και με το μεγάλο τρίποντο του Σπυράτου αλλά και τις πολύτιμες βοήθειες των Τσιώγκα (6π.), Νικόλα (3π.), Γιωτόπουλου (2π.) και Λίγγρη (2π.) πανηγύρισε δίκαια τη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, ο Komic Mastoras BC είχε 16/35 δίποντα, 5/20 τρίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψε 30 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Μία συν Μία 11/31 δίποντα, 2/20 τρίποντα και 11/27 βολές. Μάζεψε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 9 λάθη και 5 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Τσιώγκας με 9 πόντους, έχοντας 3/3 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 15 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μαυράκης με 4 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 λάθος και 3 μπλοκ σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Komic Mastoras (Γιωτόπουλος)  : Ακτύπης, Αυγερινός, Γιωτόπουλος 8, Γρηγοράκης , Λίγγρης 12, Νικόλας 8, Παπαντώνης, Ποθητός, Σερεβέτας, Σπυράτος 12 (4), Τσιώγκας 9 (1).

Μία συν μία (Ντελαλής) : Αλβέρτος 1, Βασιλόπουλος, Βογιατζής, Θεοφίλης 3, Κολυπέρας 12 (1), Μαυράκης 4, Ντελαλής 15 (1), Τζοτζόκος, Ψύλλας 4.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης.