29/11/2021
Gallika and Piano BC 11 17 15 9 - 52 -
Sikamino Bulls 11 9 6 17 - 43 -

Μεγαλώνει η συλλογή με τα ροζ για τα Gallika & Piano!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για το πρωτάθλημα της Development 2 , τα Gallika k Piano πέτυχαν την έκτη νίκη  στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκαν των Sikamino Bulls με 52-43

Ο Γιάννης Πιερουτσάκος και η παρέα του κατάφεραν να ξεδιπλώσουν όλες τις μπασκετικές αρετές που διαθέτουν ως ομάδα σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ, καθώς πίεσαν σε όλο τον γήπεδο, έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στους αιθέρες ,έβγαλαν αιφνιδιασμούς και  επιβεβαίωσαν το τίτλο του φαβορί που τους ακολουθεί ως μια ομάδα που θα διεκδικήσει την άνοδο στην Development 1.

Το πρώτο δεκάλεπτο  είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι , αφού οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία στο σκορ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης , 3-0 , οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προσπέρασαν με ένα καλάθι διαφορά  , 4-6 , ενώ με ένα επιμέρους 7-5 οι δύο ομάδες έκλεισαν τη περίοδο έχοντας την απόλυτη ισορροπία , 11-11 .

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης αποτέλεσε προάγγελο για το τι ακολουθήσει , καθώς οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι με επτά πόντους διαφορά , 22-15 , ενώ πραγματοποιώντας ένα  6-5 υπέρ τους οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα οχτώ πόντων , 28-20   .

Στη τρίτη περίοδο τα Gallika k Piano συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού  έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες στο τέλος του δεκαλέπτου να αγγίζει τη τιμή των δεκαεπτά πόντων πόντων , 43-26 .

Η τελευταία στροφή του αγώνα αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν την έκτη νίκη  στο πρωτάθλημα της development 2  με 52-43 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Γκίκας  με 16 πόντους , 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ  , ενώ για τους ηττημένους ο Δημήτρης Ράλιος  είχε 6 πόντους , 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο .

Τα Gallika k Piano  είχαν 11/43 δίποντα , 7/23 τρίποντα , 9/26 βολές , 52 ριμπάουντ , 11 ασίστ ,  3 κλεψίματα , 3 κοψίματα  και 10 λάθη , ενώ οι Sikamino Bulls είχαν 17/48 δίποντα , 2/28 τρίποντα , 3/4 βολές , 55 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 4 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 6 λάθη .

Gallika k Piano(Πιερρουτσάκος):  Πιερρουτσάκος 8 , Μαντζούκης 2 , Μαυρουλέας 3 , Ιωάννου 6 , Γκίκας 16 , Γράδος 17

Sikamino Bulls(Πολίτης) : Πιτλιγγερ 6 , Σιδέρης  , Πάχης 8 , Γεωργίου 7 , Πολίτης 2 , Γεωργίου 7 , Πολίτης 2 , Δημητρίου 3 , Στεφανούρης 6 , Ράλιος 6 , Νικολακάκης 5 .

Τι μας άρεσε : Η έκτη νίκη σε εφτά αναμετρήσεις που πέτυχαν οι γηπεδούχοι !