Κλειώ 16 10 14 17 - 58 -
Chicago Trolls 7 18 15 17 - 57 -

Buzzer beater νίκη με Μεγαπάνο η Κλειώ!

Με καλάθι του Μεγαπάνου με την λήξη, η Κλειώ πήρε την ματσάρα απέναντι στους Chicago Trolls και έκλεισε με θετικό αποτέλεσμα το Summer League.

Χαμηλός ρυθμός και σκορ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης από τις δύο ομάδες, με τους Chicago Trolls να προηγούνται 4-7 στα πρώτα λεπτά. Η Κλειώ με σερί 12-0 και πρωταγωνιστή τον Καλαλή προηγήθηκε 16-7 με την λήξη του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και με τον Πριφτη οδηγό μείωσαν στο καλάθι (18-16). Μάλιστα οι Trolls πήραν ξανά το προβάδισμα με συνεχόμενα καλάθια του Μήτκα (22-25). Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 27-25.

Στην επανάληψη η Κλειώ μπήκε αποφασισμένη να κλείσει με νίκη το Summer League και έφτασε να προηγείται με διψήφια διαφορά (41-40). Οι Chicago Trolls απάντησαν και με την λήξη του δεκαλέπτου μείωσαν στον πόντο (41-40).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Chicago Trolls, με τον Στρέπη να εκτελεί έξω από τα 6.75 με τρία τρίποντα, προηγήθηκαν 51-55. Ο Μεγαπάνος με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (56-55). Ο Στρέπη απάντησε ξανά και με καλάθι 0.5" πριν την λήξη έβαλε μπροστά τους Trolls (56-57). Όμως στον ελάχιστο χρόνο που απέμενε ο Μεγαπάνος πρόλαβε το χρονόμετρο και έδωσε την νίκη στην ομάδα του, κλείνοντας με τον πιο όμορφο τρόπο την παρουσία της στο Summer League.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Γρομητσάρης με 16 πόντους, 22 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Πρίφτης με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Κλειώ (Αμπατζής): Γρομητσάρης 16, Αμπατζής 12, Καλαλής 10, Μεγαπάνος 18, Πασχάλης, Πρώιμος 2.

Chicago Trolls (Κουτρουμάνης): Ασβεστάς 4, Κουτρουμάνης 1, Μήτκας 16, Μπάμπης Αγ. 4, Μπάμπης Π. 4, Πατακας, Πρίφτης 10, Στρέπη 16.

Τι μας άρεσε: Το συναρπαστικό φινάλε της αναμέτρησης.