Uncle Drew 17 22 7 11 - 57 -
West Kings 25 27 20 16 - 88 -

Μέγας είσαι Γεωργούση και θαυμαστά τα έργα σου!

Έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Σπύρο Γεωργούση, οι West Kings επικράτησαν άνετα του Uncle Drew στο Athens Sports Hall και έκαναν εννιά τις νίκες τους στην Elite.

Σαν πραγματικοί Βασιλιάδες μπήκαν στην αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι, αφού με καλάθια των Σταυρούλη, Γεωργούση και Βήττα προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 17-25. Για τους τυπικά γηπεδούχους, οι Μπονάτσος, Χαλκιόπουλος και Οικονομάκος ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την επιστροφή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Μπονάτσο, Χαλκιόπουλο και Ιατρού και έδειξαν ότι είναι ικανοί για την ανατροπή. Οι West Kings ωστόσο δεν επηρεάστηκαν από την εξέλιξη αυτή, "έσφιξαν" την άμυνά τους ζ γύρισαν τη μπάλα με υπομονή στην επίθεση και με τρίποντες "βόμβες" των Γεωργούση και Βήττα, "έχτισαν" διψήφια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (39-52).

Με μυθική εμφάνιση του Γεωργούση στο τρίτο δεκάλεπτο, οι "Βασιλιάδες" κυριάρχησαν στο παρκέ, εκτόξευσαν την διαφορά στο +26 (46-72) και έβαλαν τέλος στην υπόθεση νίκη. Οι παίχτες του Uncle Drew δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων, εγκλωβίστηκαν στα λάθη τους και έχασαν την επαφή με το σκορ.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο δεκάλεπτο, αφού τα πάντα είχαν κριθεί. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες και δοκίμασαν σχήματα και πρόσωπα εν όψει συνέχειας. Η ομάδα του Μαρφαντά συνέχισε να... πυροβολεί από την περιφέρεια και έφτασε εύκολα στη νίκη με 57-88. Ο "Θείος" που παρέμεινε στον... πάτο της βαθμολογίας με μόλις δύο νίκες, θα αναζητήσει την επόμενη αγωνιστική την πολυπόθητη νίκη που θα του δώσει ψυχολογία για την δύσκολη συνέχεια.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο φοβερός και τρομερός Γεωργούσης με 31 πόντους (5/8 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 3/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/47 δίποντα, 4/24 τρίποντα και 11/17 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/53 δίποντα, 11/30 τρίποντα και 11/12 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 26 ασίστ.

Uncle Drew (Μπονάτσος): Βαρβαρίδης 1, Καμπάς 2, Μπονάτσος 20 (1), Οικονομάκος 7, Χαλκιόπουλος 13 (2), Ιατρού 14 (1)

West Kings (Μαρφαντάς): Πεζούλας 5 (1), Γεωργούσης 31 (6), Βήττας 16 (2), Φωτόπουλος 10, Σταυρούλης 9 (1), Κοζομπόλης 10, Κυρμίζογλου, Ρουμελιώτης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς και η εκτελεστική δεινότητα του Γεωργούση.

Τι δεν μας άρεσε: Το λειψό ρόστερ των γηπεδούχων.