01/06/2023
Μία + Μία 11 8 19 22 - 60 -
Crushers 7 9 13 7 - 36 -

Με δύο πρόσωπα η Μία+Μία!

Επιστροφή στις νίκες για την Μία+Μία στον έκτο όμιλο της Summer Development League, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής κέρδισε τους Crushers με 60-36 στο κλειστό του Περιστερίου!

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Μία+Μία στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 5 πόντους του Ξενικάκη και βοήθειες των Παύλου Βογιατζή, Πέτρου Βογιατζή και Θεοφίλη, προηγούταν με 11-5, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 11-7, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Σακαρέλος, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο είχε Σέρρας και ένα δίποντο ο Κεραμιώτης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 5 πόντους του Θεοφίλη και τρίποντο του Πέτρου Βογιατζή, οι γηπεδούχοι διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους 19-16. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Crushers, με τον Σακαρέλο να σκοράρει 5 πόντους και τον Αποστόλου 4.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 5 πόντους του Ξενικάκη, 4 του Τζοτζόκου και 4 του Θεοφίλη, η Μία+Μία έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 34-19, 3:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι Crushers και με τρίποντα των Σέρρα, Σακαρέλου και Καράμπελα, μείωσαν στους 9, 38-29, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Ροζούληδες" είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με τους Δάσκαλο, Κολυπέρα, Τζοτζόκο και Ξενικάκη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 60-36. Για τους Crushers στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αποστόλου, Σακαρέλος και Κεραμιώτης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/12 βολές, 22/57 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 61 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/6 βολές, 7/29 δίποντα και 7/39 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Betsson mvp για την Μία+Μία ο Ξενικάκης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 4/10 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 24 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των Crushers ο Ζαχαριάς με 2 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα, ενώ πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Μία+Μία (Τζοτζόκος): Βογιατζής Πέτρος 7 (1), Βογιατζής Παύλος 2, Δάσκαλος 12, Θεοφίλης 11, Μαυράκης 2, Κολυπέρας 8 (2), Ξενικάκης 12 (1)

Crushers (Σακαρέλος): Αποστόλου 7 (1), Ζαχαριάς 2, Καλούδης, Καράμπελας 3 (1), Κεραμιώτης 3, Κουτσοδημητρόπουλος, Σακαρέλος 13 (3), Σέρρας 8 (2)

Τι μας άρεσε: Η αλλαγή της εικόνας της Μία+Μία στο δεύτερο μέρος!