29/05/2023
Sintrim Team 8 7 5 15 - 35 -
Aristotelis BC 16 16 22 10 - 64 -

Μεγάλη νίκη για τον Aristoteli BC!

Ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα ο Aristotelis BC και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Γάλλου και του Οικονόμου να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Sintrim Team δεν άργησαν να απαντήσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ με τις προσπάθειες του Σαλαβάτη και του Τερζίδη διαμορφώνοντας το 8-16.

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο Aristotelis BC και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με τον Τιτόπουλο και τον Τσάκο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, κάνοντας με αυτό τον τρόπο ένα μικρό σερί. Οι Sintrim Team προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Γιαννακίδη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ με 15-32.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Aristoteli BC εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα των αντιπάλων τους και με τον Αρσένη και τον Χαρτόπουλο να έχουν βρεί ρυθμό κατάφεραν να μεγαλώσουν και άλλο την διαφορά. Οι Sintrim Team παρά τις προσπάθειες του Παναγιώτη Μεταξούδη, του Γιολβάνη και του Σταυρίδη δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί στην επίθεση και έτσι είδαν την διαφορά να φτάνει το 20-54.

Στην τέταρτη περίοδο οι Sintrim Team ανέβασαν ρυθμό και με τον Γιαννακίδη να βγαίνει μπροστά για την ομάδα τους κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί, όμως ο Aristotelis BC έλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση πήρε την νίκη με το τελικό 35-64.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θοδωρής Τιτόπουλος με 5 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Για τους Sintrim Team ξεχώρισε ο Σάββας Γιαννακίδης με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Sintrim Team: Λιβέρης, Μπούζης, Σαλαβάτης 5, Τερζίδης 3(1), Σταυρίδης 2, Φωτακάκης, Μεταξούδης Π. 5, Γιολβάνης 2, Μεταξούδης Θ., Γιαννακίδης 9, Αξιώτης.

Aristotelis BC: Γάλλος 8, Οικονόμου 6, Χατζηνικολάου 6, Χαρτόπουλος 8, Κυρμανίδης, Τσάκος 10(3), Τιτόπουλος 5, Αρσένης 13(1).

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του Aristoteli BC.