03/07/2023
SKG Sonics 18 16 22 26 - 82 -
Leathal Pistols 30 14 8 23 - 75 -

Μεγάλη ανατροπή και νίκη για τους SKG Sonics!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Pistols και κατάφεραν από νωρίς να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Φορίδη και τον Μιχέλη να ξεκινάνε ζεστοί πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους για την ομάδα τους. Οι SKG Sonics δεν άργησαν να αντιδράσουν και να πετύχουν μεγάλα καλάθια με τον Σμυρλή και τον Ζόγκου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 18-30.

Η αντεπίθεση των SKG Sonics ξεκίνησε στη δεύτερη περίοδο με τον Ζωίδη, τον Σμυρλή και τον Τροφίδη να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση μειώνοντας την διαφορά, όμως οι Pistols βρήκαν λύσεις με τον Αγτζίδη και τον Μαρκόπουλο και κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 34-44.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι SKG Sonics ανέβασαν την απόδοση τους και έκαναν την ανατροπή με τον Σμυρλή και τον Τσαντεκίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Pistols έχσαν την συγκέντρωση τους και παρά τις προσπάθειες του Μαρκόπουλου, του Μιχέλη και του Ρωσσίδη δεν μπόρεσαν να βρούν με συνέπεια λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να κλείσουν την τρίτη περίοδο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 56-52.

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε με τους Pistols να προσπαθούν να πάρουν ξανά τα ηνία του αγώνα με τις όμορφες συνεργασίες του Φορίδη, του Μιχέλη και του Μαρκόπουλου, όμως οι SKG Sonics με πλουραλισμό στην επίθεση έβρισκαν απαντήσεις σε κάθε καλάθι που δέχονταν και κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 82-75.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Κωνσταντίνος Σμυρλής με 28 πόντους, 11 ριμπαόυντ και 3 ασσίστ.

Για τους Pistols ξεχώρισε ο Χαρίλαος Αγτζίδης με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

SKG Sonics: Τροφίδης 14(2), Καποδίστριας, Τσαντεκίδης 17, Σιβένας 3, Σμυρλής 28(2), Ζωίδης 7, Ζόγκου 13(1).

Pistols: Μιχέλης 15, Καραγκιαούρης 2, Φορίδης 21, Πρωτογερόπουλος 2, Αγτζίδης 11(2), Ρωσσίδης 6(2), Κάλλιας, Αντωνίου, Μαρκόπουλος 18(6).

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.