27/06/2023
Rising Suns 18 15 19 21 - 73 -
Rookie Balboa 12 14 9 17 - 52 -

Μεγάλοι νικητές οι Rising Suns!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Rising Suns και κατάφεραν να πάρουν από νωρίς κεφάλι στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Κωστόπουλου και του Βέττη, όμως οι Rookie Balboa απάντησαν γρήγορα και έμειναν κοντά στο σκορ με τις προσπάθειες του Ελοβάρη και του Θοδωρή Κουκάκη διαμορφώνοντας το 18-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι Rookie Balboa ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Κατσαράκη και τον Δούζη να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση, όμως οι Rising Suns έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Σιδηρόπουλο να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα διαμορφώνοντας το 33-26.

Μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο οι Rising Suns και ανέβασαν την διαφορά με τον Γαμβράκη, τον Κωστόπουλο και τον Λαδόπουλο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Rooke Balboa βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Χρυσοβιτσάνο και τον Ιωάννη Κουκάκη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 52-35.

Στην τέταρτη περίοδο οι Rookie Balboa εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με τον Ελοβάρη και τον Χρυσοβιτσάνο να πετυχαίνουν το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως οι Rising Suns έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τον Κωστόπουλο και τον Γαμβράκη να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 73-52.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Τόλης Κωστόπουλος με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασσίστ και 5 κλεψίματα.

Για τους Rookie Balboa ξεχώρισε ο Ευριπίδης Χρυσοβιτσάνος με 9 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Rising Suns: Κωστόπουλος 20(2), Λαδόπουλος 5(1), Γαμβράκης 18(2), Αναγνωστόπουλος 2, Βέττης 12, Σιδηρόπουλος 16, Μυρίσας.

Rookie Balboa: Χρυσοβιτσάνος 9, Παπαμιχαήλ 2, Ελοβάρης 14(2), Δούζης 7, Ι. Κουκάκης 4, Θ. Κουκάκης 8, Κατσαράκης 8.

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός στην επίθεση των Rising Suns.