21/06/2023
Salonica Titans 22 16 26 26 - 90 -
Basketόσαυροι 27 20 27 27 - 101 -

Μεγάλοι νικητές οι Basketόσαυροι!

Μπήκαν δυνατά στον αγώνα οι Basketόσαυροι και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Παπανικολάου και τον Χριστοδουλίδη να ξεκινάνε ζεστοί στην πρώτη περίοδο πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως οι Salonica Titans απάντησαν γρήγορα και έμειναν κοντά στο σκορ με τις προσπάθειες του Αξά και του Βασιλειάδη διαμορφώνοντας το 22-27.

Στη δεύτερη περίοδο οι Salonica Titans προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Χαριτόπουλο και τον Δελανδρέα να είναι ασταμάτητοι κοντά στην ρακέτα, όμως οι Basketόσαυροι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού με τον Στράντζαλη, τον Τσαβλίδη και τον Τσιγαρίδα να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους ανεβάζοντας και άλλο την διαφορά . Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 38-47.

Οι Salonica Titans έκαναν την αντεπίθεση τους στην τρίτη περίοδο με τον Καλογήρου, τον Αξά και τον Τράκα να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι Basketόσαυροι με τον Καμπέρη, τον Κετενίδη και τον Χατζηϊωάννη έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα που έχτισαν στο πρώτο ημίχρονο διαμορφώνοντας το 64-74.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό στην τέταρτη περίοδο. Οι Salonica Titans προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και να κάνουν την ανατροπή με τα μεγάλα καλάθια του Χαριτόπουλου και του Αξά, όμως οι Basketόσαυροι με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να πάρουν την νίκη με το τελικό 90-101.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αντώνης Παπανικολάου με 28 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Για τους Salonica Titans ξεχώρισε ο Γιώργος Αξάς με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασσίστ.

Salonica Titans: Δελανδρέας 6, Βασιλειάδης 21(1), Καλογήρου 15(3), Αξάς 25(2), Τράκας 11(3), Χαριτόπουλος 12.

Basketόσαυροι: Αικατερίνης, Στράντζαλης 16(2), Πρεβενάς 3(1), Καμπέρης 6, Ποζίνης, Τσιγαρίδας 7, Τσαβλίδης 10(2), Παπανικολάου 28(8), Κετενίδης 9, Χριστοδουλίδης 8(1), Ρήγας, Χατζηϊωάννης 14(2).

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.