23/05/2023
Hellas Paper Bears 20 17 11 12 - 60 -
Sicarios BC 23 26 5 14 - 68 -

Μεγάλη πρόκριση για τους Sicarios!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι δύο ομάδες και είχαμε πολλές μάχες για το προβάδισμα. Οι Sicarios βγήκαν νικητές από αυτές τις μάχες και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τιν Μαρκίδη και τον Κατριματζή να ξεκινάνε ζεστοί τον αγώνα. Οι Hellas Paper Bears απάντησαν γρήγορα και έμειναν κοντά στο σκορ με τις προσπάθειες του Μπέλλη και του Φαρμάκη διαμορφώνοντας το 20-23.

Οι Sicarios ανέβασαν στροφές στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν με ένα σερί από τον Πολύζο, τον Παπασταθόπουλο και τον Μητσάκη να ανεβάσουν την διαφορά ακόμα περισσότερο. Οι Hellas Paper Bears βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Ρίζο και τον Μπέλλη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 37-49.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Hellas Paper Bears πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους με τον Παλιογιάννη και τον Χρήστο Πολυχρονιάδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους μειώνοντας την διαφορά. Οι Sicarios δεν μπόρεσαν να βρούν ρυθμό στην επίθεση παρά τις προσπάθειες του Παπαθανασίου και του Μαρκίδη και έτσι είδαν το σκορ να φτάνει το 48-54.

Η αντεπίθεση των Hellas Paper Bears συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο με τον Μπέλλη και τον Κουνατίδη να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους για την ομάδα τους, όμως οι Sicarios έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 60-68.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Σάββας Μαρκίδης με 13 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Για τους Hellas Paper Bears ξεχώρισε ο Ηλίας Μπέλλης με 24 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Hellas Paper Bear: Φαρμάκης 4, Πολυχρονιάδης Χ, 7, Πολυχρονιάδης Θ. 2, Παλιογιάννης 6(1), Μπέλλης 24(2), Κουνατίδης 7(1), Ρίζος 10(2).

Sicarios: Πολύζος 7(1), Κατριματζής 14(1), Πανταζής, Μητσάκης 10(3), Παπαθανασίου 10(1), Ξιούφης, Κυριαζίδης 6, Παπασταθόπουλος 8(2), Μαρκίδης 13(1), Μωραϊτης.

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των Hellas Paper Bears.