26/09/2024
Golden Boys 18 9 23 23 - 73 -
Thunder 16 22 16 14 - 68 -

Μεγάλη ανατροπή και στο βάθος πρόκριση για τους Golden Boys!

Αγκαλιά με την πρόκριση στους 64 του Basketaki Cup είναι οι Golden Boys, καθώς για τη δεύτερη αγωνιστική του 15ου ομίλου κέρδισαν την Thunder με 73-68, επιστρέφοντας από το -16!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Golden Boys να είναι ελαφρώς καλύτεροι και με 9 πόντους του Βασίλη Χαχάμη, 4 του Σουβλέρη και 3 του Χιώτη, προηγήθηκαν με 18-16. Ο Καρτάνος με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 4 είχε ο Καρυοφύλλης και ένα τριποντάκι ο Αγγελόπουλος.

Στη δεύτερη περίοδο ο Καρτάνος συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης της Thunder και με 9 δικούς του πόντους και 7 του Κούρτη, έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 27-38. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα, με τον Σουβλέρη να εκτελεί από την περιφέρεια και τους Ιορδανίδη - Ποντικό μέσα από το ζωγραφιστό.

Με 4 πόντους του Γεωργίου, 4 του Καρυοφύλλη και τρίποντο του Ζαράνη, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο +16, 27-43. Κάπου εκεί τα "Χρυσά Αγόρια" ξύπνησαν και με 7 πόντους του Χιώτη, δύο τρίποντα του Ποντικού και βοήθειες των Βασίλη Χαχάμη - Σουβλέρη, μείωσαν στους 4, 50-54, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Golden Boys είχαν περισσότερες δυνάμεις και με μεγάλα σουτ των Ανδρέα Χαχάμη, Σουβλέρη, Ποντικού και Βασίλη Χαχάμη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 73-68! Για την Thunder στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Γεωργίου και Ζαράνης.

Novibet MVP των Golden Boys ο Βασίλης Χαχάμης με 18 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 5/6 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Thunder ο Γεωργίου με 15 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 6/10 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Golden Boys (Χαχάμης Α.): Δαπόλας 2, Ιορδανίδης 2, Κατσούλης, Ποντικός 11 (3), Σουβλέρης 15 (1), Σκλαβενίτης, Χαχάμης Β. 18 (2), Χιώτης 11 (1), Σταματάκης, Κούγιας, Λουλούδης 2, Χαχάμης Α. 12 (2)

Thunder (Ζαράνης): Καρτάνος 19, Γεωργίου 15, Ζαράνης 6 (2), Αγγελόπουλος 3 (1), Καρυοφύλλης 10, Κούρτης 7 (1), Μαστορίδης 6, Χόντος 2

Τι μας άρεσε: Η αλλαγή της εικόνας των Golden Boys στο δεύτερο μέρος!