25/10/2023
Γιουγκοπιάστηκα 11 17 10 6 - 44 -
Hood BC 12 14 10 17 - 53 -

Με την ψυχή στο στόμα η Hood!

Δια πυρός και σιδήρου ξεπέρασε το εμπόδιο της μαχητικής Γιουγκοπιάστηκα η Hood, καθώς για την τρίτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Master League επικράτησε δύσκολα με 44-53!

Αν και βρέθηκε να χάνει με 7-0 στα πρώτα τρία λεπτά, η Hood με ηγέτη τον Χανιώτη με 10 πόντους και 2 του Milicevic, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 11-12. Ο Κορωνάκος με 6 πόντους, ο Παπαγεωργίου με ένα τρίποντο και ο Δεσπότης με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες αντάλλαξαν ρόλους, αφού η Γιουγκοπιάστηκα κατάφερε από το 16-22 να προσπεράσει με 28-26, χάρη σε 5 πόντους του Κορωνάκου και τρίποντα των Παπαγεωργίου, Κύρκου και Δεσπότη. Ο Πετράκος πήρε την σκυτάλη στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 9 πόντους, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Σαρρής.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Παπαγεωργίου και 4 πόντους του Κορωνάκου, η παθιασμένη "Γιούγκο" διατήρησε με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της με 38-36. Ο Χανιώτης και ο Πετράκος από την περιφέρεια και ο Milicevic μέσα από το ζωγραφιστό βρήκαν στόχο για την ομάδα του Πατσάκα στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 38-36!

Με καλάθια των Κορωνάκου και Δεσπότη, η Γιουγκοπιάστηκα προηγήθηκε με 42-36, 7:00 για την λήξη. Στο υπόλοιπο, όμως, του αγώνα η Hood έσφιξε την άμυνά της και με μεγάλα σουτ των Σολδάτου, Πετράκου και Στεφόπουλου, έφτασε δύσκολα στη νίκη με 44-53!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/10 βολές, 10/35 δίποντα και 6/32 τρίποντα. Πήραν 27 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 15/22 βολές, 10/29 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 τάπες.

της Γιουγκοπιάστηκα ο Κορωνάκος με 19 πόντους, έχοντας 5/8 βολές, 7/15 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Betsson mvp της Hood ο Πετράκος με Πετράκος με 18 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 4/7 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Γιουγκοπιάστηκα (Πουριέζης): Δεσπότης 7 (1), Κορωνάκος 19, Παπαγεωργίου 13 (4), Κύρκος 3 (1), Κωσταρίδης, Πουριέζης 2

Hood (Πατσάκας): Milicevic 4, Λαύκας, Μελάς, Πετράκος 18 (2), Πρωτόγερος, Σαρρής 5 (1), Σολδάτος 7, Χανιώτης 13 (3), Στεφόπουλος 6

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα της "Γιούγκο"!