03/12/2023
Winston Wizards 10 22 16 11 - 59 -
Frigo Driver 19 22 21 24 - 86 -

Με καλή ψυχολογία στο ντέρμπι οι Frigo Driver!

Τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για τους Frigo Driver στον τέταρτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής κέρδισαν τους Winston Wizards με 59-86 και πάνε με την ψυχολογία στα ύψη στο ντέρμπι απέναντι στους Trelakers!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Frigo Driver, καθώς με 9 πόντους του Γιώργου Μιχαλακάκου, 6 του Παπαδάκη και 4 του Γκίκα, προηγήθηκαν με 10-19. Ο Καπετάνος και ο Φράγκος με ένα τρίποντο έκαστος και οι Γιαπούλης - Τσίκης με 2 πόντους ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Γιώργος Μιχαλακάκος ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 14 δικούς του πόντους και 6 του Σταύρου Μιχαλακάκου, έδωσαν στους φιλοξενούμενους αέρα 14 πόντων, 16-30, διατηρώντας τελικά το +9 του πρώτου δεκαλέπτου, 32-41. Ο Καπετάνος και ο Νταής με δύο τρίποντα ο καθένας και ο Αποστολόπουλος με 6 πόντους κράτησαν τους Winston Wizards κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 νέους πόντους του Γιώργου Μιχαλακάκου, 6 του Μαθιού και βοήθειες των Παπαδάκη - Σταύρου Μιχαλακάκου, οι κίτρινοι βρέθηκαν για δεύτερη φορά στο +14, 48-62. Ο Νταής με 7 πόντους ηγήθηκε της επίθεσης των κυανέρυθρων στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ 5 πρόσθεσε ο Αποστολόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 48-62!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Frigo Driver δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Γιώργο Μιχαλακάκο, Γκίκα, Παπαδάκη και Μαθιό, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 59-86. Για τους "Μάγους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αποστολόπουλος, Γιαπούλης και Καπετάνος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 1/2 βολές, 11/41 δίποντα και 12/39 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 10 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/14 βολές, 34/64 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Πολυτιμότερος των Winston Wizards ο Νταής με 13 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP των Frigo Driver ο Γιώργος Μιχαλακάκος με 36 πόντους (double-double), έχοντας 7/8 βολές, 10/16 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Winston Wizards (Νταής): Τσίκης 2, Νταής 13 (3), Αποστολόπουλος 17 (4), Καπετάνος 14 (4), Γιαπούλης 8, Φράγκος 3 (1), Τοσουνίδης 2

Frigo Driver (Παπαδάκης Junior): Μιχαλακάκος Γ. 36 (3), Απολλωνάτος 2, Παπαδάκης 14, Γκίκας 8, Μαθιός 14, Μιχαλακάκος Σ. 12

Τι μας άρεσε: Το άκρως επιθετικό μπάσκετ των δύο ομάδων!