20/10/2023
Flint Tropics 12 11 11 22 - 56 -
Slam Ducks 8 11 8 4 - 31 -

Με "κλειστά μάτια" ο Τζαμτζής!

Δεύτερη συνεχόμενη και τρίτη συνολικά νίκη για τους Flint Tropics στον τέταρτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής κέρδισαν τους Slam Ducks με 56-31, έχοντας σε τρομερά κέφια τον Τζαμτζή!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Flint Tropics, καθώς με 6 πόντους του Τζαμτζή και βοήθειες των Γράσσου, Τσέκερη και Βασίλη Γκατζηρούλη, προηγήθηκαν με 12-8! Ο Σαφράς με 3 πόντους και οι Μαργάνης - Χάλδας με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Slam Ducks βρήκαν ρυθμό και με τρίποντα των Χάλδα, Προφήτη και Σαφρά, προσπέρασαν με 16-19, 3:00 για την ανάπαυλα. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 23-19, με τον Μάκη Γκατζηρούλη να ευστοχεί από την περιφέρεια και τους Τζαμτζή - Σκαμαντζούρα μέσα από την ρακέτα.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 νέους πόντους του Τζαμτζή και δίποντα των Τσέκερη - Τσαγκαράκη, οι Flint Tropics πήραν για πρώτη φορά αέρα 7 πόντων, 34-27. Την παρέα του Ισαακίδη κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Σαφρά και οι 2 του Καραλουκά. Σκορ τρίτης περιόδου 34-27!

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος τους, οι γηπεδούχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαν τον απόλυτο έλεγχο και με δράστες στην επίθεση τους Τζαμτζή, Μάκη Γκατζηρούλη, Σκαμαντζούρα, Καραντζή και Βασίλη Γκατζηρούλη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 56-31. Κόλλησαν οι "Πάπιες" στα τελευταία λεπτά του αγώνα επιθετικά, με τους Σαφρά και Προφήτη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/11 βολές, 23/40 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Πήραν 25 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/9 βολές, 6/15 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 24 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Flint Tropics ο Τζαμτζής με 18 πόντους, έχοντας 0/1 βολή και 9/11 δίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Slam Ducks ο Σαφράς με 14 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/3 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 1 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Flint Tropics (Γκατζηρούλης Β.): Γράσσος 2, Καραντζής 4(1), Γκατζηρούλης Β. 6, Γκατζηρούλης Μ. 8 (1), Σκαμαντζούρας 6, Τζαμτζής 18, Τσέκερης 6, Τσαγκαράκης 2, Χατζηνάκης 4

Slam Ducks (Ισαακίδης): Καραλουκάς 2, Πλούμπης, Ισαακίδης, Μαργάνης 5, Μαυροζούμης 1, Προφήτης 4 (1), Σαφράς 14 (3), Χάλδας 5 (1), Τσουμάκος

Τι μας άρεσε: Η τρομερή ευστοχία του Τζαμτζή!