19/12/2023
L' Ovelha Negra 21 5 15 7 - 48 -
Paraliers 12 19 15 16 - 62 -

Μελομακάρονα κερασμένα από τον Σκόρδο!

Οι Paraliers ξεπέρασαν το σοκ της βαριάς ήττας της προηγούμενης αγωνιστικής και με τον Βασίλη Σκόρδο να αναλαμβάνει τη δουλειά στα δύσκολα, έκαμψαν την αντίσταση της εξαιρετικής στο πρώτο δεκάλεπτο L”Ovelha Negra με 48-62 και πέρασαν στην κορυφή του πρώτου ομίλου της Evolution με ένα παιχνίδι περισσότερο.

Η L”Ovelha έκανε εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, επέβαλε απόλυτα τον δικό της ρυθμό και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Καραγιαννάκη, Σηφακάκη και Κλεφτόγιαννη με 4 πόντους έκαστος, ξέφυγε 21 – 12. Στο στρατόπεδο των Paraliers που ξεκίνησαν νωθρά στην επίθεση και έτρωγαν εύκολους πόντους, ξεχώρισαν Τσαϊρέλης με 4 και Β.Σκόρδος με τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Paraliers μπήκαν αποφασισμένοι να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα , κυριάρχησαν απόλυτα πάνω στο παρκέ και με επιμέρους 5 – 19 , πήραν προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 26-31. Μπραϊμνιώτης με 6 και Α. Σκόρδος – Τσαϊρέλης με 4 πόντους αμφότεροι οι πρωτοστάτες σ’ αυτή την προσπάθεια. Για τους γηπεδούχους που αλλού πατούσαν κι αλλού βρίσκονταν στο ίδιο διάστημα, από ένα καλάθι πέτυχαν Πάσχος και Λάνη.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κομμένο στη μέση, με τις ομάδες να έχουν από ένα καλό διάστημα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αεράτοι και με Βενιανάκη – Α.Σκόρδο να βάζουν από 5 πόντους, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 13. Μετά τα μισά η L Ovelha πήρε τον έλεγχο και με καυτό τον Καραγιαννάκη που σκόραρε 10 ολόκληρους πόντους, πλησίασε 41 – 46.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, είχε ονοματεπώνυμο! Ο Βασίλης Σκόρδος πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με 10 πόντους με απίθανα καλάθια, έδωσε μια σχετικά άνετη νίκη στους Paraliers. Στην αντίπερα όχθη η L”Ovelha που ήθελε αλλά δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο στο ματς, είχε διακριθέντα τον Κοκκινέλη με 5 πόντους.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Βασίλης Σκόρδος με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Κοκκινέλης με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η L Ovelha Negra είχε 17 / 48 τρίποντα, 2 / 16 τρίποντα, 8 / 15 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη. Οι Paraliers είχαν 20 / 48 δίποντα, 4 / 22 τρίποντα, 10 / 12 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

L Ovelha Negra(Γρηγορόπουλος): Γρηγορόπουλος 2(7ρ.), Καραγιαννάκης 13(7ρ.)Κλεφτογιάννης 6, Κοκκινέλης 11(8ρ.), Λάνη 6(9ρ.), Λυμέρης, Πάσχος 8, Σηφακάκης 2.

Paraliers (Α.Σκόρδος): Ανδρεδάκης, Βενιανάκης 5, Καρουζάκης, Μόρος 2, Α.Σκόρδος 12, Β.Σκόρδος 18(9ρ.), Τζανής 8(7ρ.), Τσαϊρέλης 11(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι μεγάλες προσωπικότητες που έκριναν ουσιαστικά το παιχνίδι.