17/09/2023
Gran Camaria 21 12 9 12 - 54 -
Gladiators 16 17 11 14 - 58 -

Με πολύ κόπο οι "Μονομάχοι"!

Με αγχωτική νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον 15ο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς στην πρεμιέρα λύγισαν στο φινάλε τα Gran Camaria με 54-58 στο κλειστό της Ζωφριάς.

Τα Gran Camaria μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και με 8 πόντους του Πέργουλη, δύο τρίποντα του Μπασδάνη, 4 πόντους του Σγουρίδη και έμμεσο τρίποντο του Γουναρίδη, προηγήθηκαν με 21-16. Ο Τσακίρης με 8 πόντους και ο Ψαράκης με 6 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και 4 πόντους του Ζαλακώστα και καλάθι του Πέργουλη, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 28-16, τρέχοντας 15-0 σερί. Κάπου εκεί οι Gladiators ξύπνησαν και με 5 πόντους του Μισιχρόνη, 4 του Τσακίρη και τρίποντα των Πρίτσου - Ντάγκα, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 33-33!

Πιο κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Βαταλίδη και καλάθια των Ντάγκα - Μισιχρόνη, οι "Μονομάχοι" προηγούνταν με 42-44! Ο Μπασδάνης με 6 πόντους ήταν αυτός που ηγήθηκε της επίθεσης της ομάδας του Αθανασίου στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ 2 πρόσθεσε ο Ζαλακώστας. Σκορ τρίτης περιόδου 42-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Gladiators άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Πρίτσου, Μισιχρόνη, Λαδά, Ψαράκη και Τσακίρη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 54-58. Για τα Gran Camaria στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Σγουρίδης, Μπασδάνης και Ζαλακώστας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/22 βολές, 14/55 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/16 βολές, 12/33 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος για τα Gran Camaria ο Πέργουλης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 4/8 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Gladiators ο Ψαράκης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 δίποντα, ενώ πήρε 10 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

Gran Camaria (Αθανασίου): Γουναρίδης 6, Ζαλακώστας 8, Κουντούρης 1, Μαρίνος, Μπασδάνης 15 (4), Πέργουλης 14 (1), Σακελλαρίου, Σγουρίδης 10, Τσακανίκας

Gladiators (Μισιχρόνης): Ψαράκης 10, Αθανασόπουλος 2, Βαταλίδης 6 (2), Δάσκαλος, Κόκκινος, Λαδάς 2, Μισιχρόνης 9 (1), Νάννος, Ντάγκας 5 (1), Πρίτσος 7 (2), Τσακίρης 17 (2)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!