12/10/2024
Orlando Tragics 11 7 17 13 - 48 -
Παντοφλίνοι BC 15 23 7 16 - 61 -

Με πρώτο βιολί τον Μ. Ιωάννου οι Παντοφλίνοι!

Πολύ όμορφο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τους φιλοξενούμενους να είναι ελαφρώς καλύτεροι και να προηγούνται με 11-15 χάρη στα καλάθια των Μ. Ιωάννου και Κουλά. Οι "Τραγικοί" είχαν σε καλή κατάσταση τον Τσιώγα και τον Παπαδόπουλο και δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει.

Τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση έβαλαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Παντοφλίνοι, αφού με την ενεργοποίηση του Παπακωνσταντίνου και τη σταθερά καλή παρουσία του Μ. Ιωάννου, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 7-23 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20 (18-38). Οι γηπεδούχοι "κόλλησαν" στην επίθεση, έκαναν αρκετά λάθη και είδαν τον αντίπαλο να ξεφεύγει για τα καλά.

Οι Orlando Tragics δεν άφησαν το παιχνίδι στη μοίρα του, έβγαλαν αντίδραση στην επανάληψη και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να μειώσουν σε 35-45 και να διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες τους για ανατροπή. Οι Παντοφλίνοι μπορεί να μην ήταν το ίδιο παραγωγικοί πως στο πρώτο ημίχρονο, όμως τα καλάθια των Μ. Ιωάννου και Παπακωνσταντίνου ήταν αυτά που τους κρατούσαν σε θέση οδηγού.

Οι γηπεδούχοι με υπερπροσπάθεια κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά μέχρι τους 8 όμως το ντεπόζιτο είχε αδειάσει. Οι φιλοξενούμενοι με άψογη διαχείριση, σωστές επιλογές στην επίθεση και μεγάλα σουτ του Δροσάτου έφτασαν στη νίκη με 48-61 και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 3-1.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Μ. Ιωάννου με 20 πόντους (1/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 6/7 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παπαδόπουλος με 14 πόντους και 21 ριμπάουντ.

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Στίγκας 2, Τσιώγκας 14 (2), Παπανίκος, Κριαλάκος 3, Αγγελιδάκης 3, Παπαδόπουλος 14, Ποθητός 12

Παντοφλίνοι (Δροσάτος): Μουλάς 23 (1), Α. Ιωάννου, Λύμουρας, Μ. Ιωάννου 20 (4), Παπακωνσταντίνου 12 (2), Δροσάτος 6 (1)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.