22/11/2023
Meracles 19 18 32 21 - 90 -
Heldreich 29 10 13 19 - 71 -

Meraclίδικη νίκη με Μπάρλο να τα κάνει όλα!

Με τον Νίκο Μπάρλο να προσφέρει σε κάθε πιθανό στατιστικό τομέα και να δίνει την απαραίτητη ασφάλεια σε άμυνα και επίθεση, οι Meracles έπαιξαν μπάσκετ αντάξιο των δυνατοτήτων τους και επικράτησαν με σκορ 90-71 του Heldreich.

Τρέξιμο, τρέξιμο και πάλι τρέξιμο! Απάντηση στα ψηλά κορμιά των Meracles είχε ο Heldreich και βρήκε σουτ απο την περιφέρεια από Ανδρεάδη και τον Παγώνη, ο οποίος ανέβασε το παιχνίδι με τα... τρελά σουτ που έβαλε! Οι Meracles απάντησαν με την είσοδό του Μπάρλου, αυτός έβαλε κρίσιμους πόντους για να μειώσει και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 19-29 πίσω. Δύο τρίποντα από την κορυφή από Μακρή και Σκλάβο, τρομερή διάθεση στην άμυνα και... τσαγανό, με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν για τα καλά στο παιχνίδι, να μειώνουν στο 37-39, με το παιχνίδι να ξεκινά από την... αρχή!

Η τρίτη περίοδος ήταν για... αρχόντους! Βαγγέλης Σκλάβος και Νίκος Μπάρλος συνεργάστηκαν σε κάθε πιθανό και απίθανο σημείο του παρκέ, ο Γερεουδάκης εκτέλεσε δις από τη γωνία και οι Meracles έκαναν το τέλειο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 17, 69-52 με τον Heldreich να ξεμενει από λύσεις επιθετικά και να βλέπει την άμυνα του να μη μπορεί να περιορίσει την καλή κυκλοφορία και κυρίως τις καλές επιλογές που πήραν οι παίκτες της coach Λουκάτου. Αφού λοιπόν έκανε τέτοιο τρίτο δεκάλεπτο, η ψυχολογία ήταν στα ύψη και μετά έκαναν τα αυτονόητα οι Meracles, δε ρισκαραν και έφτασαν στην επικράτηση, με το τελικό 90-71 να δίνει στον Νικήτα Αυγουλή δικαίωμα να χαμόγελα ενόψει της συνεχειας του πρωταθλήματος.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Μπάρλος με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Ανδρεάδης με 19 πόντους, ένα ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 20/39 δίποντα, 13/33 τρίποντα, 11/16 βολές, 58 ριμπάουντ, 21 ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 κοψίματα, 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/30 δίποντα, 11/38 τρίποντα, 10/15 βολές, 19 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 4 λάθη.

Meracles (Λουκάτου): Μπάρλος 23, Σκλάβος 16, Αστυφίδης 2, Αυγουλής 3, Γουλανδρής 2, Σκιαθίτης 9, Γερεουδάκης 6, Μακρής 20, Τραφαλής 9, Παπαχαραλάμπους.

Heldreich (Τσεκουρλούκης): Μπακούρος Δ. 10, Μπακούρος Α. 6, Γατής 3, Παγώνης 15, Παπαδάκης 4, Νικολαΐδης 6, Αργυρακόπουλος, Ανδρεάδης 19, Τσεκουρλούκης, Ζαχαρόπουλος 8.

Τί μας άρεσε: Το μαγικό τρίτο δεκάλεπτο των Meracles!