07/01/2024
Mandra Heat 26 11 9 17 - 63 -
N.A. 99ers 21 16 22 14 - 73 -

Μερμίγκης από άλλον πλανήτη!

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν γεμάτο από σκορ και θέαμα, με τις ομάδες να σκοράρουν ακατάπαυστα και την εξαιρετική Mandra Heatνα έχει το προβάδισμα με 26 – 21. Αρβανιτάκης με 9 πόντους και Μώλος με 6 έκαναν πάρτι μέσα στο ζωγραφιστό, με Θωμά(2) και Κύτρο να πυροβολούν από την περιφέρεια, ενώ για τους 99ers ξεχώρισε ο εκπληκτικός Μερμίγκης με 8 πόντους, με Δημάδη - Κοκκίνη να ακολουθούν από κοντά με πέντε έκαστος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μερμίγκης έπαιζε σχεδόν μόνος του την άμυνα των γηπεδούχων πετυχαίνοντας 10 ολόκληρους πόντους και με βοήθειες από Καθάριο και Καζάκο, έδωσαν προσωρινά το προβάδισμα στους 99 ρηδες. Η Μάνδρα που συνέχισε να περνάει την μπάλα μέσα στη ρακέτα,με μπροστάρη τον Μώλο με 6 πόντους, έφερε το ματς στα ίσια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(37-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μάνδρα έδειξε επηρεασμένη από τον τραυματισμό του Αρβανιτάκη και είχε μόνο διακριθέντα τον Θωμά με 6 πόντους. Στην αντίπερα όχθη οι 99ers πάτησαν το γκάζι, έδωσαν στο παιχνίδι δαιμονιώδη ρυθμό και με φοβερό και τρομερό δίδυμο στην επίθεση τους Μερμίγκη με 8 και Δημάδη με 7 πόντους αντίστοιχα, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 13.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Mandra πάλεψε να πλησιάσει και να διεκδικήσει ότι μπορεί στο παιχνίδι, με τον Γιάννου να παίρνει την μπαγκέτα με 6 πόντους και τους Κύτρο με 4 και Δρακόπουλο με τρίποντο να ακολουθούν, αλλά οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Δημάδη με 6 πόντους και τον Καθάριο να προσφέρει 4, δεν κινδύνεψαν και επικράτησαν με 63 – 73.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Μιχάλης Μερμίγκης με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Μώλος με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ .

Η Mandra είχε 23/44 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 5/18 βολές, κατέβασε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Οι 99ers είχαν 28/52 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 2/6 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Mandra Heat(Μώλος): Αρβανιτάκης 11, Γιάννου 12(9ρ.), Δρακόπουλος 3, Θωμάς 13, Κύτρος 9, Μπακάλης, Μώλος 13(9ρ.), Σιώκης 2.

NA 99ers(Καζάκος): Ασημομύτης, Βασιλάκης, Δημάδης 18(10ρ.), Καζάκος 5, Καθάριος 7, Κοκκίνης 5(9ρ.), Λουκαΐδης, Μελέτης 5, Μερμίγκης 25(9ρ.), Παπαπέτρος 8(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Ο άχαστος Μερμίγκης και το καταπληκτικό κλίμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.