13/06/2024
Couvaliers 13 14 31 23 - 81 -
Uncle Drew 8 17 23 12 - 60 -

Πήραν μπρος στο δεύτερο μέρος και το καθάρισαν οι Couvaliers!

Πιο δύσκολη νίκη από ότι δείχνει το τελικό 81-60 πήραν οι Couvaliers , καθώς επιβλήθηκαν του Uncle Drew στο Athens Sports Hall , στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Summer Master League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό στην επίθεση όμως οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Πανουσόπουλος και Ροζής ήταν οι πιο δραστήριοι με το 13-8 να είναι το σκορ δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο , οι δύο ομάδες ξεκούμπωσαν λίγο στην επίθεση , αλλά καμία δεν μπορούσε να πάρει ξεκάθαρη διαφορά στο σκορ. Ο Ελευθεριάδης από τον Uncle Drew μπήκε στην εξίσωση με το ημίχρονο να κλείνει στο 27-25.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου , ο Ρεντίφης πήρε φωτιά και με διαδοχικούς πόντους έδωσε διαφορά στην ομάδα του. Ο Ροζής ήταν εκείνος που προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ όμως οι Couvaliers κρατούσαν την κατάσταση υπέρ τους.

Με την έναρξη του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου , οι Couvaliers έβαλαν και άλλους παίχτες στην εξίσωση όπως τον Ιγγλέζο και τον Χαρίτο , με αποτέλεσμα να πάρουν ξεκάθαρο προβάδισμα στο σκορ. Ο Uncle Drew προσπάθησε , όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα με το 81-60 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ρεντίφης με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος του Uncle Drew ήταν ο Ροζής με 23 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Couvaliers: Ιγγλέζος 8 , Καζάνης , Κούκης 1, Πανουσόπουλος Θ. 7 , Πανουσόπουλος Κ 13 , Ρεντίφης 25 , Χαρίτος 13 , Χριστοδούλου 14

Uncle Drew: Ελευθεριάδης 9,Κανδηράκης 5, Πούρος 9 , Ροζής 23 , Στρατηγαρέας 11 , Σωτηρόπουλος 3 , Χριστοδουλόπουλος

Τι μας άρεσε: Το κρεσέντο του Ρεντίφη στο δεύτερο ημίχρονο.