30/11/2021
San Antonio Smurfs 12 15 7 13 - 47 -
Αναλώσιμοι 11 10 21 19 - 61 -

Μεστή εμφάνιση και νίκη για Αναλώσιμους!

Απόγευμα Κυριακής στο Μενίδι, με τα… Στρουμφάκια υπό το άγρυπνο βλέμμα του Νιόνιοβιτς στον πάγκο να αναμετρώνται με τους Αναλώσιμους, με την παρέα του Νικολόπουλου να είναι καλύτερη και να φτάνει στη δίκαιη επικράτηση, με τελικό σκορ 47-61.
Ισορροπημένη η αναμέτρηση στα πρώτα της λεπτά, με τις δύο παρέες να… ψάχνονται επιθετικά, τον Αλέξη να ελέγχει τους αιθέρες και τους Μανδρώνη (1) και Γιαννόπουλο (1) να εκτελούν για τρεις, για το 8-2. Η είσοδος των Χρηστακάκου και Χρονόπουλου έσφιξε την άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι βελτιώθηκαν και έκλεισαν την πρώτη περίοδο πίσω με 12-11.
Τα στρουμφάκια έτρεξαν και βρήκαν εύκολους πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Γιαννόπουλο να ξεχωρίζει! Ο Χρηστακάκος προσπάθησε να μειώσει ξανά το σκορ και να… κλείσει την ψαλίδα της διαφοράς, αλλά ο Αλέξης με 2 σουτ από μέση απόσταση, κράτησε τους γηπεδούχους και έκλεισε το ημίχρονο στο 27-21 μπροστά.
Αποφασισμένοι μπήκαν στο παρκέ του Basketaki Arena στο δεύτερο ημίχρονο οι Αναλώσιμοι και με πρωταγωνιστές τους Χρονόπουλο και Μανώλη ισοφάρισαν στο 30-30, περίπου στα μισά της περιόδου. Το καλό τους… φεγγάρι κράτησε μέχρι τα τέλη της τρίτης περιόδου, κλείνοντας το σκορ στο 34-42.
Στην τελευταία περίοδο οι Αναλώσιμοι έπαιξαν έξυπνα και όσο… έπρεπε, δεν ρίσκαραν και… σέταραν τις επιθέσεις και κάπως έτσι έφτασαν στο τελικό 47-61 , απέναντι σε μια καλή, οργανωμένη και σκληροτράχηλη ομάδα.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Χρονόπουλος με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Smurfs ξεχώρισε ο Σταύρος Καλαϊτζόλου με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και μια ασίστ.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/37 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 4/7 βολές, 35 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/46 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 7/10 βολές, 45 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 10 κλεψίματα και 8 λάθη.