02/07/2022
Bulldogs 16 15 20 15 10 76 -
Kolosos Dunk n' Donuts 10 25 13 18 6 72 -

Μέσω παράτασης οι Bulldogs!

Με το παιχνίδι να είναι συγκλονιστικό και τους Donuts να προσπαθούν μέχρι τέλους να… στερήσουν την πρόκριση των Bulldogs, οι πορτοκαλί πήραν εν τέλει τη νίκη που τους έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση με τελικό σκορ 76-72, με τους Touvlakers να τους περιμένουν!

Ο Μίλτος ο Δημητρακόπουλος ήταν εξαιρετικός και σε αυτό το ξεκίνημα αγώνα, με τον έμπειρο σμολ φόργουορντ των “πορτοκαλί” να ακολουθείται από τον Λούβαρη σε απόδοση και να οδηγεί την ομάδα του στο 16-10 πρώτου δεκαλέπτου, με τον Kolosso να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ με τον Πετρόπουλο σε πρώτο πλάνο.

Χουλιάρας, Δημόπουλος και Πετρόπουλος συνεργάστηκα άψογα για το γρήγορο 0-6 των Donuts και την ισοφάριση του σκορ, με το παιχνίδι να ισορροπείται για τα καλά. Με την ψυχολογία στα ύψη και παίζοντας έξυπνα, η παρέα του Παλαντζά μπήκε στα αποδυτήρια με το 31-35 υπέρ της.

Από την αγαπημένη του θέση (σουτ από τα πέντε μέτρα) ο Πετρόπουλος έβγαλε το… ψωμάκι του και αυτό το βράδυ, με τον πλέι μέικερ των φιλοξενούμενων να είναι “άχαστος”! Ο Λούβαρης εμφανίστηκε ξανά στον πίνακα του σκορ και θέλησε να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους Bulldogs, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 51-48 για τους γηπεδούχους.

Ένα τρίποντο ψυχολογίας του Δημητρακόπουλου δύο λεπτά πριν το τέλος φάνηκε να δίνει… θάρρος και να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ των Bulldogs, με το παιχνίδι να πηγαίνει εν τέλει στην παράταση, με σκορ 66-66.

Εκεί οι Bulldogs έδειξαν καλύτερο πρόσωπο, διαχειρίστηκαν σωστά την… πίεση και την κρισιμότητα της κατάστασης και επιβλήθηκαν με τελικό σκορ 76-72, παίρνοντας την πρόκριση, καθώς στο… νήμα πέρασαν τον Optimus!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης ο Βασιλάκος με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη. Από Donuts ξεχώρισε ο Παναγιώτης Δημόπουλος με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 21/47 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 16/26 βολές, 36 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/58 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 12/25 βολές, 45 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 18 λάθη.

Bulldogs (Απέργης): Απέργης 11, Βασιλάκος 23, Γκορτσός, Δημητρακόπουλος 21, Κορκός 2, Λούβαρης 19.

Kolosos (Δημόπουλος): Δημόπουλος 18 (12 ριμπ.), Παλλαντζάς 4, Πετρόπουλος 27, Τσαμπαρλής 6, Χαροκόπος 6, Χουλιαράς 11.

Τί μας άρεσε: Η εξέλιξη του παιχνιδιού!